Vysoké školy jsou ve stávce

20. listopad 1989

Chodby Matematicko-fyzikální fakulty jsou i přes stávku plné studentů. „Neučíme se, stávkujeme. Scházíme se tu od 8 do 12, abyste si nemysleli, že jsme si dali týdenní prázdniny,“ říká například student Ladislav. Už od půlnoci diskutovali další studenti v budově ČVUT na pražském Karlově náměstí. U jednání byli i zástupci o víkendu ustaveného opozičního Občanského fóra a výsledkem schůzky je prohlášení, ve kterém žádají o vyšetření pátečního zásahu, dál také okamžité potrestání odpovědných osob nebo zaručení shromažďovacího práva.

Od půl sedmé ráno stávkují i studenti DAMU, kteří patří k těm nejaktivnějším. Rušno je také v parku přímo před posluchárnami Českého vysokého učení technického v pražských Dejvicích. Na dveřích další stávkující fakulty – žurnalistiky – je i přímo vylepená studentská výzva. Právě tady se pokusila zasáhnout policie – hlídka Veřejné bezpečnosti nejdřív trvala na tom, aby studenti plakát sundali. Ti to odmítali a hlídka nakonec bez zásahu odjela. Vysokoškoláci chtějí stávkovat nejmíň celý týden. Baví se i o generální stávce, která se plánuje na pondělí 27. listopadu.

autor: hla
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.