Výskyt tuberkulózy v České republice

5. duben 2002
Zdraví

Počet lidí nakažených tuberkulózou v České republice klesá. V roce 2001 jich onemocnělo 1 348, což je o šest a půl procenta méně než v roce předchozím. Mezi nimi se ovšem zvyšuje počet nemocných cizinců. Více informací o situaci v České republice nám poví doktor Luděk Trnka z Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou.

Trnka: Zlepšila se sice jenom o šest a půl procenta, ale i to znamená, že ubylo několik stovek nově zjištěných tuberkulózně nemocných. O jednu třetinu se ale zvýšil počet nemocných narozených mimo Českou republiku, tedy u cizinců. Teď už to je patnáct procent ze všech nově zjištěných onemocnění a tomuto závažnému vzestupu musíme věnovat pozornost.

Co se dělá, aby se u cizinců počet nakažených snížil?

Trnka: Řekl bych, že velmi mnoho. Všichni, kteří se hlásí o azyl musí projít na začátku a i v průběhu pobytu v azylovém zařízení prohlídkami, ale problém máme u nelegálních cizinců, kteří k nám přicházejí ve velkém počtu a tam nemůžeme dělat nic. Pouze se dá čekat, až se dostanou do takového stavu, kdy jsou donuceni lékařskou pomoc vyhledat, jako v případě na Vinohradech. Druhým problémem jsou rizikové skupiny, kterým jsme konečně začali věnovat pozornost tím, že jsme dostali grant od Magistrátu hlavního města Prahy, který je určen k podněcování bezdomovců k vyšetření na onemocnění tuberkulózou.

Ročně zemře v České republice na tuto nemoc přibližně sto lidí, z toho dvě třetiny tvoří muži a jednu třetinu ženy. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními zeměmi?

Trnka: Jsme v druhé nejlepší skupině, zhruba stejně jako v Rakousko, Německo a Francie. Jsou země, které jsou na tom mnohem hůře, platí to na východ od nás. Na Slovensku je výskyt o něco větší než u nás, horší je situace v Polsku a Maďarsku. Počtem výskytu tuberkulózy se zatím nemůžeme srovnávat s Holandskem a skandinávskými zeměmi.

Více z pořadu