Výskyt, léčba a prevence oparu
Opary jsou nejrozšířenějším infekčním onemocněním kůže, a právě řada lidí jimi trpí ve zvýšené míře na jaře. Organismus je totiž po zimě oslabený, kůži nedělá dobře ani sluníčko. Toto onemocnění je infekční, postihuje mnoho lidí a projevuje se puchýřky. Podrobnosti se dozvíme od dermatoložky Andrey Vocilkové.
Vocilková: Člověk se během svého života setkává s oparem obyčejným často, podle statistik asi sedmdesát procent lidí s ním přišli do kontaktu. Otázkou je, kolik lidí skutečně trpí na nepříjemné, recidivující infekce tohoto typu.
Opar je způsobený virem, existuje určitá skupina lidí u kterých se puchýřky projeví?
Vocilková: Výskyt oparu ukazuje určitým způsobem jistou poruchu imunitního systému. Častěji jsou postiženi lidé se sklonem k alergiím nebo jsou zařazováni do skupiny tak zvaných atopyků.
Opary postihují fyzicky i psychicky vyčerpané lidi, ti mají imunitu oslabenou, jsou ve stresu. Jak se dají léčit?
Vocilková: Jakékoliv oslabení člověka může vést k okamžitému poklesu imunitního systému, ne k recidivě ve smyslu, že by se člověk s infekcí znovu někde setkal, ale v tom, že opět propukne v organizmu. V dnešní době se k léčbě používá spousta lokálních preparátů, které mají zamezit množení virů v buňkách. Všechny krémy mají zamezit tomu, aby další a další buňky nepodléhaly nákaze, aby nedocházelo k množení virových částic.
Je možné doporučit mechanickou likvidaci oparu, jako strhávání kůže, dezinfekci?
Vocilková: Tyto způsoby nepokládám za šťastný nápad, protože pokud se ložisko jákýmkoliv zásahem poškodí, tak se virové částice dostanou do kontaktu s další kůží člověka, který na tom s imunitním systémem není v danou chvíli dobře a v ekzémovém terénu či v blízkosti oka může způsobit komplikace. V žádném případě by se neměl porušovat povrch puchýřků.