„Vstupné zvyšovat nebudeme.“ Jak budou vypadat prohlídky na hradech a zámcích od 25. května?

Národní památkový ústav zřejmě kvůli koronaviru jen dosud přišel o 130 milionů korun. A přestože očekává, že ztrátu 130 až 150 milionů pokryje ministerstvo kultury, ani zdaleka to prý na pokrytí všech ztrát stačit nebude. V rozhovoru s Vladimírem Krocem to říká ředitelka ústavu Naděžda Goryczková.

„Kumulovaná ztráta do konce května (tedy oněch 130 milionů, pozn. red.) je ztráta ze vstupného. Nicméně v koronavirovém čase, kdy jsou stále v platnosti velmi tvrdá opatření, navíc během dne odbavíme o polovinu méně návštěvníků než obvykle,“ vysvětluje ředitelka Národního památkového ústavu.

Uvažujeme o prodloužení hlavní turistické sezony do září, pokud bude zájem ze strany veřejnosti.
Naděžda Goryczková

O zvýšení ceny vstupného v souvislosti s koronavirem ale ústav neuvažuje. Finanční ztráty tak chce řešit úspornými opatřeními. „Například k dnešnímu dni jsme za sezonní zaměstnance ušetřili skoro tři miliony korun, současně jsme uspořili prostředky na službách a materiálu,“ vypočítává Naděžda Goryczková. 

„Spoléháme samozřejmě i na to, že návštěvníci během hlavní sezony na památkové objekty přijdou, spouštíme k tomu právě kampaň na sociálních sítích.“

Na prohlídku s rouškou

Interiéry hradů, zámků a jiných památek se opět otevírají 25. května, a to za přísných hygienických opatření.

„Musíme zajistit dezinfekci prostředí i návštěvníků, prohlídky budou probíhat v rouškách, skupinky budou menší. Rádi bychom také eliminovali hotovostní prodej vstupenek, proto letos pilotně spouštíme on-line prodej a rezervaci vstupenek. Samozřejmě to neznamená, že návštěvníci budou moct koupit vstupenky jen on-line!“ zdůrazňuje Naděžda Goryczková.

Jakou od pondělí 25. května očekává návštěvnost? A kdy se skutečně ukáže, zda mají Češi o návštěvu hradů a zámků v současné situaci zájem? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vladimír Kroc , als
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.