Vládní inventura

Vláda vs. vyrovnaný rozpočet. Za schodek může i navyšování důchodů, upozorňuje ekonomka

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hlasování o nedůvěře v Poslanecké sněmovně. Andrej Babiš a Alena Schillerová.
Předchozí díl
Následující díl

Ještě nedávno kabinet sliboval vyrovnaný státní rozpočet a také nový zákon o příjmových daních. A jak to dopadlo? Stát v roce 2018 hospodařil s přebytkem skoro tři miliardy korun, v roce 2019 už ale skončil ve schodku 28,5 miliardy. Loni, kdy výsledek ovlivnila pandemie, vykázal státní rozpočet vůbec největší deficit v historii České republiky – 367 miliard korun. Letos vláda počítá se schodkem až 500 miliard a na příští rok ministerstvo financí navrhuje schodek 390 miliard.

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová tvrdí, že za velikost deficitu nemůžou jen opatření spojená s pandemií, ale třeba i navyšování důchodů nad rámec zákonné valorizace nebo snížení daně z příjmů fyzických osob a zrušení superhrubé mzdy. Jen toto opatření sníží roční příjmy rozpočtu téměř o 100 miliard.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová