Vláda pošle do Vrbětic dalších 350 vojáků střežit vybuchlý muniční sklad

8. prosinec 2014

Vláda zvýší počet vojáků, kteří hlídají areál muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Současnou stovku doplní dalších 350. Vyšetřování obou výbuchů ve vrbětickém areálu převzal speciální vyšetřovací tým Policejního prezidia.

O navýšení počtu vojáků ve Vrběticích na 450 rozhodla Bezpečnostní rada státu už o víkendu. Kabinet dnes ve Vojenském technickém ústavu Slavičín toto rozhodnutí potvrdil.

Podle náměstka ministra obrany Tomáše Kuchty požádala o větší počet vojáků ve Vrběticích policie. „A to z toho důvodu, aby ten obrovský prostor muničního skladu byl skutečně zajištěn tak, aby dovnitř v podstatě nepronikla ani myš.“

Vojáci budou podle něj plnit pokyny, které jim budou dávat policisté, velitelé zásahu. „Předpokládám, že to bude především strážní služba,“ řekl náměstek Kuchta Českému rozhlasu.

Kromě navýšení počtu vojáků vláda schválila také nasazení armádního mobilního velitelství a bezpilotního letounu, takzvaného dronu, s nočním viděním a termovizí. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl, že policie rozšířila vyšetřování neštěstí.

„Nově to má dozorovat krajské státní zastupitelství a Policie České republiky nasazuje i celostátní útvary, převzalo to do gesce Policejní prezidium,“ uvedl Chovanec a doplnil:

„Bereme to s velkou vážností a i to nasazení armády dneska svědčí o tom, že chceme, aby areál byl opravdu hermeticky uzavřen pro kohokoliv, kdo by tam chtěl zvenku vniknout. Ať už to bude nějaký náhodný zvědavec, ale i někdo s nějakým jiným úmyslem.“

Vláda poprvé poslala vojáky do Vrbětic začátkem listopadu, krátce po prvním výbuchu. Areál neprodyšně uzavřeli, munice přesto minulý týden explodovala znovu.

Lhůta bez výbuchů prodloužena na 9 dní

Do areálu dnes dorazily další policejní posily. Hlídky tak budou od sebe vzdálené pouhých 90 metrů. Poslední neřízená detonace se z muničního skladu ozvala v pátek 5. prosince. Od té doby je klid, potvrdila mluvčí Krajské policie ve Zlíně Monika Kozumplíková.

„Z bezpečnostních důvodů posuneme karenční dobu bez výbuchů z původních sedmi na devět dní. Pokud nedojde k neočekávanému vývoji situace, zasedne v pondělí 15. prosince odborné pyrotechnické konzilium, vyhodnotí situaci, zváží všechny okolnosti a rozhodne o dalším postupu,“ řekla policejní mluvčí.

Po uplynutí bezpečnostní lhůty by pyrotechnici měli znovu začít čistit okolí budov a příjezdové cesty. První pokus o odvoz zhruba sedmi tisíc tun munice zhatila nová exploze, která otřásla areálem minulou středu.

Čtěte také

Podle zástupců firmy IMEX Group, která oba sklady využívala, nemuselo k druhé explozi dojít. Právní zástupce IMEXu Radek Ondruš tvrdí, že už na prvním jednání Bezpečnostní rady státu, po říjnovém výbuchu, navrhovali konkrétní řešení.

„Měli jsme připravený návrh na nasazení vojenských pyrotechniků tak, aby kontrola a očista toho areálu mohla proběhnout tak během týdne. To znamená, kdyby se to udělalo, tak druhý sklad nevybuchl, protože už by byl dávno odvezen,“ uvedl Ondruš.

Vláda by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měla jako další opatření prosadit změny v zákonech, které by zpřísnily pravidla pro skladování munice v Česku a zacházení s ní. Měla by to řešit Bezpečnostní rada státu 22. prosince.


Zvětšit mapu
autoři: lej , Andrea Kratinová , ves , mta
Spustit audio