Vídeňské muzeum zahájilo výstavu o životě Romů a Sinti v Rakousku

25. únor 2015

Vídeňské muzeum zahájilo 11. února výstavu o životě Romů a Sintů v Rakousku. Výstava s názvem „Romane Thana“ přiblíží jejich historii, osudy a příběhy. Zaznamenává fáze nucené asimilace a vyčlenění. V ohnisku pozornosti je Vídeň a Burgenland, ale i místa, kde probíhalo pronásledování a vyhlazování.

Vídeňské muzeum zahájilo 11. února výstavu o životě Romů a Sinti v Rakousku. Výstava s názvem „Romane Thana“ přiblíží jejich historii, osudy a příběhy. Zaznamenává fáze nucené asimilace a vyčlenění. V ohnisku pozornosti je Vídeň a Burgenland, ale i místa, kde probíhalo pronásledování a vyhlazování.

Ve vyhlazovacích táborech bylo dle odhadů zavražděno 70 až 90 % rakouských Romů. Přeživší stáli v roce 1945 s holýma rukama a byli systematicky znevýhodňováni. Někteří se stěhovali do Vídně s nadějí, že se ve velkoměstě „ztratí“. Převážná část nynějších Romů přišla do Vídně a Rakouska z východní a jihovýchodní Evropy za prací.

Výstava nabízí také pohled z druhé strany a z jiné perspektivy. Deset obrazů pochází přímo z romské komunity. Desítka lidí sledovala svou rodinou historii a zabývala se svou identitou, zkoumala a dohledávala zajímavé materiály, vytvářela video-svědectví, dodávala umělecké příspěvky. Obrazy rakouské umělkyně Ceiji Stojky zakoupené muzeem města Vídně „Wien Museum“ ukazují bolestné vypořádávání se s holokaustem.

Romové s nápisem "Jsme proti slovu Cikán"

K výstavě je připraven katalog a doprovodný program. Projekt vznikl ve spolupráci Vídeňského muzea Wien Museum, Romano Centro, Iniciativou pro menšiny (Initiative Minderheiten (IM)) a zemským muzeem Burgenland.

Kde: Wien Museum Karlsplatz, 1040 Wien
Kdy: 12. únor -17. květen 2015
www.wienmuseum.at
Web výstavy Romane thana

autor: Wien Museum
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?