Většina Čechů řeší své zdravotní potíže na internetu. „Dozví se ale jen část mozaiky, a mnohdy jen to nejhorší,“ varuje lékař

16. prosinec 2023

Na internetu se dá dnes najít všechno, včetně zevrubných informací o nemocech a lécích. Podle průzkumu společnosti ESET vyhledává zdravotní rady na internetu drtivá většina Čechů. Jak relevantní informace dostávají? „Jako prvotní nasměrování je to v pořádku. Lékař se ale ke správné diagnóze dostává dlouhými lety praxe. Na internetu vždy bude odpověď specifická a mnohdy si tam člověk přečte to nejhorší,“ upozorňuje praktický lékař Cyril Mucha.

Jsou lidé díky internetu lépe informovaní o svém zdravotním stavu než dřív, nebo je to paradoxně mnohem horší?

Zdravotní gramotnost je u nás bohužel oproti západní Evropě mnohem nižší. Jestli to je ještě pořád způsobeno tím, že zdravotnictví fungovalo tak, že lékař se má postarat a lidé mají pracovat, nevím. Obecně je ale medicínská gramotnost opravdu nízká, což vede často k nadužívání systému, ke zbytečným vyšetřením a někdy i ke zbytečným zákrokům. Pokud se podaří zvyšovat gramotnost i třeba prostřednictvím internetu, je to určitá cesta, která by mohla zdravotnictví pomoct.

Může někdy telemedicína převálcovat běžnou praxi? A kde zdravotnické informace určitě nehledat? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vojtěch Bidrman , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.