Ven z pasti exekuce: začíná akce Milostivé léto, která smaže dluhy u státu. Jaké jsou podmínky?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Exekuce se v České republice týká daleko většího počtu lidí, než by se mohlo zdát.

Na dluhové poradny se už obracejí klienti, kteří by chtěli od čtvrtka využít Milostivé léto. Tedy tříměsíční akci, při které mohou smazat své dluhy u státu a veřejných institucí vymáhané soudním exekutorem. Pokud dlužníci zaplatí původní dluh a poplatek 908 korun, stát jim odpustí úroky, penále a sankce.

Milostivé léto odpustí veřejnoprávní dluhy

Milostivé léto se týká jen některých dluhů: „Dlužník musí mít exekuci a věřitelé musí být veřejnoprávní subjekt: Česká republika, stát, samosprávné územní celky, městské části, pojišťovny, energetika, ČEZ nebo společnosti, v nichž je stát většinovým vlastníkem,” přibližuje sociální pracovnice přerovské dluhové poradny Člověka v tísni Monika Vinklárková.

Dlužníci u exekucí splňujících zmíněné podmínky musí mít peníze na zaplacení jistiny. A to je většinou problém: „Dluhy na nájmech v městských bytech nebo u VZP jsou většinou velmi vysoké,” říká Vinklárková.

Nabídnout přesné informace

Proto v dluhových poradnách stoupá počet lidí, kteří doufají, že se díky Milostivému létu zbaví dluhů. To potvrzuje David Bezdomnikov z organizace Podané ruce v Olomouci: „Začínají se informovat a máme první klienty, kteří se zařadí. Zároveň pozorujeme, že někteří z nich mají mylné nebo nejasné informace.”

Organizace Podané ruce má jen v Olomouci skoro tisíc klientů. Dluhů by se během Milostivého léta podle předběžných odhadů Bezdomnikova mohlo nakonec zbavit jen několik desítek, možná i jen jednotek z nich.

Na Radiožurnálu chystáme k dluhové amnestii na středeční poledne hodinový Speciál.

autoři: Barbora Sonnková ,
Spustit audio

Související