Valorizace důchodů, datové schránky nebo ceny energií. Co se změní v roce 2023?
Příspěvek na bydlení bude vyšší. U nájmů a podnájmů se změní rozdělení nákladů podle velikosti obce
Přibývá lidí, kteří žádají o příspěvek na bydlení. Stát vyplácí v průměru 4 600 Kč měsíčně na domácnost. Od ledna čekají dávku změny, úřad práce bude třeba uznávat vyšší náklady na bydlení. Například paní Hana platí za bydlení měsíčně celkem 16 200 Kč, podle současných pravidel ji úřad uzná náklady pouze do výše 14 620 Kč. To se ale od ledna změní, strop pro normativní náklady jednočlenných domácností se zvedne. Nově tedy úřad započítá paní Haně všechny výdaje na bydlení.
Související
-
Valorizace důchodů pokryly většině seniorů stoupající náklady, tvrdí Daniel Prokop
Aktuální data PAQ Research: spolu s výdaji vzrostly i příjmy. „Zkombinovaly se valorizace důchodů a jednorázové příspěvky na děti,“ popisuje Daniel Prokop.
-
Prokop: Zvýšení stropu pro příspěvek na bydlení pomůže malým domácnostem i důchodcům
Malé domácnosti byly poškozené, tohle by mělo uvolnit podporu pro další desítky tisíc seniorů, říká sociolog Daniel Prokop ke zvýšení normativních nákladů.
-
Funguje Deštník proti drahotě? Příspěvek na bydlení je neúměrně složitý a nese stigma, namítá Hábl
Bude vládní program Deštník proti drahotě účinný? A pomůže třeba i sociální energetický tarif, který chce nově zavést ministr průmyslu a obchodu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.