V českých domácnostech přibývá štěnic, jejich množství překvapuje i deratizátory

12. září 2014

České domácnosti stále víc trápí škodlivý hmyz, konkrétně štěnice. Jejich množství překvapuje i některé deratizátory. Ladislava Šimková, majitelka jedné z takových firem, mluví o nejhorší situaci za posledních 17 let.

„Za dobu mojí kariéry je nyní situace skutečně nejhorší. V podstatě každý týden nám někdo volá, že se potýká se štípanci. Když přijedeme na průzkum, zjistíme, že mají štěnice. Štěnice se teď šíří opravdu geometrickou řadou,“ upozorňuje Ladislava Šimková, která se profesionálnímu hubení hmyzu věnuje.

Její slova potvrzuje také Zdeňka Galková ze Státního zdravotního ústavu Praha, která upozorňuje, že v Česku výskyt štěnic nepodléhá povinnému hlášení.

„Takže nemáme k dispozici žádná čísla. Nicméně z informací od odborných firem, hygienických stanic i veřejnosti jasně vyplývá, že štěnice tady jsou a že jich skutečně přibývá.“

Podle Galkové jde o celosvětový problém. Týká se Evropy, Ameriky, Asie i Afriky. „Například v USA udávají, že minimálně jeden z pěti Američanů se doma setkal se štěnicemi nebo alespoň zná někoho, kdo s nimi přišel do kontaktu,“ přibližuje.

Podle deratizátorů štěnice nejsou hmyz, který by potřeboval špinavé prostředí. Hygiena jim prý ani tolik nevadí. „Výskyt štěnic není závislý na ekonomické ani sociální třídě postižených lidí,“ říká Galková.

Cestování i secondhandy

„Jako důvody vzrůstajícího výskytu štěnic se uvádí nárůst cestování, obchod s použitým zbožím a také určité snížení ostražitosti a v neposlední řadě i legislativní omezení používání některých účinných látek a následně vývoj rezistence na některé účinné látky,“ popisuje.

Štěnice jsou světloplaché a najít je nebývá lehké. Přitom se říká, že až nález živého hmyzu jednoznačně potvrdí výskyt štěnic. „Není nutné najít živou štěnici, ale i nějaký doklad o tom, že se tam tento hmyz vyskytuje. Dá se nalézt jejich trus, vajíčka, která jsou viditelná volným okem,“ upozorňuje Galková.

„Odborné firmy ale vědí, jak a kde mají hledat. V dnešní době se dokonce na vyhledávání štěnic cvičí psi,“ dodává Zdeňka Galková ze Státního zdravotního ústavu Praha.

Štěnice
autoři: blč , bre
Spustit audio