V Česku trpí osteoporózou každý desátý člověk. Pro všechny věkové kategorie je nezbytný pohyb, říká lékař
20. říjen každoročně patří Světovému dni osteoporózy. Touto nemocí, která způsobuje řídnutí kostí, trpí v Česku podle Státního zdravotního ústavu zhruba milion lidí. Proč je číslo tak vysoké? „Důvodu je víc. Tím hlavním je asi stárnutí populace,“ říká Jan Rosa z osteocentra Affidea v Praze. „Dalším důvodem je například náš životní styl, který je čím dál více sedavý, a kost potřebuje zatěžovat, aby neřídla,“ vysvětluje.
Související
-
Klinika ve Zlíně vrací zrak i slepým. Pacient a lékař existují jeden pro druhého, líčí její primář
Pavel Stodůlka je primář a zakladatel oční kliniky Gemini. Na zlínské klinice se mu daří aplikovat metody, které jsou světově unikátní. Co všechno v oku vidí?
-
Pobyty v lázních předepíše nejen specialista, ale stále i praktický lékař, osvětluje šéf svazu lázní
Představitelé lázeňství se domnívají, že příčinou propadu zájmu o pobyty je nevyjasněná změna zákona, kvůli níž si lékaři přehazují odpovědnost za jejich předepsání.
-
Antivirus: Na robotického lékaře se spolehnout nedá. Chatbot jen generuje text
Poradí mi umělá inteligence, co dělat, když mě třeba škrábe v krku nebo se objeví vyrážka? A je bezpečné spoléhat na chatboty, které se vydávají za lékaře?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.