V Budapešti se setkali evropští Romové. Kromě současných témat měli mladí Romové zájem i o dějiny holocaustu

26. květen 2018

Mladí Romové mají zájem o historické události, které jsou součástí holokaustu – to zaznělo na setkání v Budapešti, na kterém se sešli Romové z Evropy. Českou republiku zastupovala Tereza Štěpková z Institutu Terezínské iniciativy v Praze.

„V této práci navazujeme na naši dlouholetou činnost v dokumentaci jednotlivých obětí holocaustu z českých zemí. Chceme o těch věcech debatovat, diskutovat, konzultovat s lidmi, kteří mají k tomu tématu nějaký vztah. Pro nás je velmi důležité, aby to byli nejenom akademici, badatelé, vědci, odborníci, ale také studenti a učitelé, kteří s tím tématem, podle našeho názoru, mají pracovat ve svých hodinách a často nevědí, jak ho uchopit. A zároveň je pro nás velmi důležité přizvat k tomuto tématu zástupce romské a Sinti komunity.“

Mezinárodní konference v Budapešti se zúčastnili mladí studenti z České republiky, Rumunska a Slovenska.

„Jmenuju se Alejandro Gonzalez Moya. Je mi šestnáct let. Jsem původně z Kostariky. Studuju v Praze na všeobecném gymnáziu, je to dvojjazyčné Montessori gymnázium. Přijel jsem sem, protože jsem se zúčastnil i dvou předchozích konferencí. Zajímá mě sociologie, psychologie a historické důvody, proč se to všechno stalo.“

Institut Terezínské iniciativy přizval do projektu i nezávislou organizaci Institut Toma Lantose, institut z Budapešti. Hovoří programová manažerka pro práva Romů a občanství, Ildikó Török:

„Institut Toma Lantose je nezávislá organizace pro lidská práva a práva menšin, se zvláštním zaměřením na židovské a romské komunity, maďarské menšiny a jiné etnické nebo národnostní, jazykové a náboženské menšiny. Jsme organizace se sídlem v Budapešti, která má mnohostrannou radu, mezinárodní výkonný výbor a poradní výbor. Pracujeme na mezinárodní úrovni z hlediska personálu, partnerů, rozsahu i prostředků. Jako platforma pro výzkum a vzdělávání se v Institutu Toma Lantose snažíme překlenou mezery mezi výzkumem a politikou, normami a praxí.“

Prostřednictvím výzkumu, vzdělávání a publikací veřejného a akademického diskurzu má program v úmyslu přispět k internalizaci a efektivní implementaci norem v oblastní lidských práv. Hovoří asistent projektu pro práva Romů a občanství Lukács Hayes:

„Je to otevřená diskuse spojující svět akademiků, pedagogů, novinářů, aktivistů a široké veřejnosti o zlepšení vztahu mezi Sinti a romskými komunitami. V Institutu Toma Lantose bojujeme za práva Romů, je to boj proti anticiganizmu, politickému, sociálnímu a hospodářskému vyloučení a diskriminaci. Jsme pro podporu efektivní účasti Romů na společenském, hospodářském a kulturním životě ve veřejných záležitostech. Hlavním cílem projektu bylo optikou historické zkušenosti menšin posunout a měnit pohled na naše tradiční národní historické příběhy.“

autor: Gerhard Hadi
Spustit audio