V brněnském studiu České televize vznikl dětský pořad Kočování za pohádkou

26. květen 2018

Všichni máme rádi pohádky a vůbec nezáleží na věku. Jen si přejeme, aby dobro zvítězilo nad zlem. A o tom jsou i romské pohádky. Od 18. června Česká televize odvysílá zbrusu nový cyklus romských pohádek pro nejmenší.

V brněnském studiu České televize jsem se sešla s dramaturgyní dětských, ale nejen dětských pořadů, například i dokumentárních, Lenkou Marešovou, která zrovna v těchto dnech má na starosti Čtení do ouška a jeden z jeho dílů – Kočování za pohádkou. Zajímá mě, jaký je vůbec koncept právě tohoto Čtení do ouška?

„Tento pořad připravujeme v tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka. Hlavním vypravěčem pohádek je Honza Cina a o loutky se stará loutkoherečka Anička Duchaňová, která ale kromě toho, že hraje s loutkami, je také i výtvarnice celého toho cyklu.“

Jak jste ty pohádky nebo příběhy sháněli? Museli jste pročítat nějaké archivy nebo jít za pamětníky? Jak to probíhalo?

„Na začátku jsme oslovili Muzeum romské kultury a požádali jsme je, aby nám pomohli s výběrem. Když jsme začali hledat, kde všude ty romské pohádky vyšly, zjistili jsme, že existuje dost různých zdrojů a autorů. Zaprvé to jsou staré romské pohádky, které sesbírala Milena Hübschmannová, sepsala je do dvou různých knih, dále to jsou pohádky moderních romských autorů, kteří třeba ještě stále žijí.“

Podle čeho jste vybírali dva hlavní protagonisty? Jak jste už říkala, že je to Jan Cina a Anna Duchaňová.

„Od začátku jsme velmi stáli o to, aby pohádky interpretoval někdo z romské komunity. Když jsme přemýšleli o tom, kdo by k tomu mohl mít nejlepší předpoklady, napadl nás Honza Cina. Není to o něm obecně známé, ale má romské předky, z otcovy strany. Byl naprosto jasná volba. Je skvělý herec a komediant. Vlastním přínosem to ještě povyšuje. S obsazením Aničky přišla režisérka Zuzana Dubová, která zná její projekt Anička a letadýlko. Spojili jsme tedy tyto dva dohromady a myslím si, že jim to skvěle funguje. Hodně si rozumějí. A dokáží povyšovat scénáře ještě o třídu výš těmi vtípky, které si sami vymýšlejí.“

autor: Silvie Čechová
Spustit audio