V Bílém domě sídlili všichni američtí prezidenti. Až na jednu výjimku

Bílý dům ve Washingtonu
Bílý dům ve Washingtonu

Do Bílého domu se už brzy nastěhuje nový prezident. Baracka Obamu vystřídá jeden ze dvou kandidátů usilujících o americký prezidentský úřad, tedy buď Hillary Clintonová, nebo Donald Trump. Bílý dům, který je už přes 200 let neodmyslitelným symbolem Spojených států, tak přivítá v pořadí už 45. prezidenta USA.

Bílý dům, jedna z nejznámějších staveb nejen ve Spojených státech, je oficiálním sídlem amerických prezidentů už od roku 1800. Jako první se do této neoklasicistní rezidence nastěhoval John Adams, bydlel v ní ale jen několik měsíců.

Čtěte také

Znovuzvolen totiž už tento signatář Deklarace nezávislosti nebyl. V jedné z nejznámějších místností Bílého domu, Oválné pracovně, v podobě, jakou dnes známe, ale úřadoval až Franklin Roosewelt, a to od roku 1934.


George Washington, vůbec 1. prezident USA, sídlil v New Yorku a Filadelfii. Za jeho vlády Bílý dům ještě nestál

Oválná pracovna, místnost se třemi okny a čtyřmi dveřmi je symbolem úřadu prezidenta USA, zároveň ale odráží i osobnost a záliby konkrétního šéfa Bílého domu, který si ji vždy přizpůsobí svému vkusu. A tak Truman si ji vyzdobil modely letadel, Kennedy fotografiemi plachetnic, Bill Clinton zase Rodinovou sochou Myslitele a Barack Obama bustou Martina Luthera Kinga.

Bílý dům, ve kterém prezident pracuje a žije i se svou rodinou, má dnes přes 130 pokojů, 35 koupelen, 28 krbů, vlastní kino, bazén, zubní ordinaci, ale třeba i bowlingovou dráhu. A pochopitelně podzemní protijaderný úkryt.

Barack Obama slavil v Bílém domě Halloween

Z jeho prostor se také prostřednictvím tiskových konferencí přenášejí do celého světa informace i reakce Bílého domu na aktuální dění doma i v zahraničí. Mezi jeho zdmi je ale často i hodně veselo, naposledy před pár dny, kdy manželé Obamovi slavili spolu s mnoha obyčejnými Američany Halloween.

Bílý dům také patří k nejčastěji používaným kulisám v amerických filmech, připomeňme třeba Formanovy Vlasy nebo novější snímek Pád Bílého domu. Ve skutečnosti ale stále stojí a denně vítá tisíce návštěvníků.

A brzy přivítá už novou hlavu státu. V pořadí už 45. amerického prezidenta a dosud všichni, až na jedinou výjimku žili právě v Bílém domě. Tím jediným byl George Washington, za jehož vlády totiž Bílý dům ještě nestál.