USA podnikly začátkem léta neúspěšný pokus o záchranu rukojmích v Sýrii

21. srpen 2014

Spojené státy se počátkem léta neúspěšně pokusily zachránit americká rukojmí v Sýrii. Mezi lidmi, které tam zadržovali islámští radikálové, byl údajně i novinář James Foley. Americké ministerstvo obrany to oznámilo den poté, co džihádisté zveřejnili videozáznam Foleyho vraždy.

Americké speciální síly zasahovaly v severní Sýrii. Čas ani místo Pentagon neupřesnil. Uvedl jen, že podle tajných služeb tam měli být zadržovaní američtí občané.

Operace po přestřelkách s islamisty skončila bez úspěchu, protože vojáci na místě žádná rukojmí nenašli. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Marie Harfové tato mise nebyla poslední.

„Ze všech sil se snažíme dostat naše lidi domů. S ohledem na jejich bezpečí o tom nemůžeme veřejně mluvit. Ale podnikáme kroky k jejich záchraně a tak tomu bude i nadále,“ uvedla.

Mezi Američany, které zadržuje sunnitská radikální organizace Islámský stát, je i novinář Steven Sotloff. Jeho záběry jsou na videozáznamu, který v úterý zveřejnil Islámský stát. Džihádisté teď vyhrožují, že Sotloffa zabijí, pokud Spojené státy nepřestanou útočit na pozice Islámského státu v Iráku.

Zřejmě přijdou další záchranné operace

Podle Jiřího Schneidera, analytika Pražského institutu bezpečnostních studií a bývalého náměstka ministra zahraničí, by Američané s informací o speciální výsadkové operaci nepřišli, kdyby islamisté nezveřejnili Foleyho zabití.

„O takových operacích, zejména pokud nejsou úspěšné, se nikdy neinformuje,“ říká Schneider a podotýká, že pokusy osvobodit rukojmí islamistů tímto určitě nekončí.

„Bohužel zveřejnění faktu, že Američané se o takové akce pokoušejí, na jednu stranu dává naději rukojmím, kteří tam jsou, na druhou stranu to výrazně snižuje jejich šance, protože to může vést k dalším popravám,“ míní analytik.

Čtěte také

Pro cizince, které islamisté dál zadržují, se tak zvyšuje riziko. „Ale zároveň tak Amerika dává najevo, že nesedí s rukama v klíně a že se chce o své občany postarat. Nesmíme zapomínat, že oběť pana Foleyho nebyla první,“ upozorňuje Schneider.

V Sýrii podle údajů Reportérů bez hranic zahynulo v průběhu posledních tří let víc než 40 zahraničních a přes sto syrských novinářů.

V těžké situaci se kvůli hrozbám dalších poprav ocitá prezident Obama. „Amerika nebude moci dělat politiku ze zadního sedadla, zvyšuje to angažovanost USA. Ale nejen jich, ostatně i Evropa už se mobilizuje. A je jasné, že pokud by islamisté uspěli v Iráku a ten se rozpadl, mělo by to nedozírné následky a je to velké riziko pro Evropu,“ tvrdí Schneider.

„Je poměrně známý fakt, že ze Sýrie a nyní i z Iráku se stalo místo, kam si radikálové, konvertité a lidé různého původu z evropských zemí jezdí, cynicky řečeno, zastřílet,“ dodává.

autoři: vlk , hbe , kap
Spustit audio