Ukrajinská města pod ruskou palbou. Patnáctý den války hodinu po hodině

Rusko zesílilo šíření dezinformací, za útokem na dětskou nemocnici prý stojí Ukrajinci

Moskva informace o útoku na dětskou nemocnici odmítá. Tvrdí, že jde o fake news. Zprávy o ostřelování zdravotního zařízení se objevily už ve středu večer, podle nich po útoku zůstalo nejméně 17 zraněných, což tvrdí ukrajinské úřady.

Stálý zástupce Ruska v OSN Dmitrij Polyanskij napsal na svém twitterovém učtu, že takhle přesně vznikají fake news a dezinformace. Nemocnice podle Moskvy už dávno nebyla v provozu, protože jí údajně 7. března převzali ukrajinští vojáci a přímo z ní také stříleli na ruské jednotky, tvrdí Kreml.

Čtěte také

Mariupol je přitom rusky mluvící město v doněcké oblasti. Spojené státy útok odsoudily jako „barbarský“, uvedla agentura Reuters.

Rusko zesiluje i šíření dalších dezinformací – nejnověji se objevily zprávy, že ruská armáda během speciální operace, jak ruskou invazi na Ukrajině nazývá, odhalila tajný vojenský program, ve kterém se vyvíjí biologické a chemické zbraně s obzvláštně nebezpečnými patogeny.

V tom podle Moskvy pomáhají Ukrajině také Spojené státy, informovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Žádá americké úřady, aby světu vysvětlily, proč podporují to, co Moskva označuje jako vojenský biologický program na Ukrajině.

Boje pokračují 

Generální štáb ukrajinského ministerstva obrany pravidelně informuje o stavu bojů v zemi. Podle něj se ruská ofenziva zpomalila, tempo zmírnilo. Postup ruských jednotek ve směru na metropoli Kyjev je omezený. Boje pokračují v Mariupolu, Doněcku, brání se i Charkov nebo Ochtyrka. Napříč celou zemí stoupl počet případů rabování a dezerce.

Ukrajinské jednotky prý za poslední dva dny zneškodnily čtyři útočné letouny a dva ruské vrtulníky, což jsou ale informace, které není možné ověřit.

autor: Jan Pokorný
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.