Tyrš uvažoval nadčasově. Usilujeme o mravní a duchovní ideály, říká velitel Sokolské stráže Marek Manda
Už dva roky je 8. říjen památným dnem České republiky. Stejný den v roce 1941 nechal Reinhard Heydrich pozavírat a deportovat 1500 vysoce postavených Sokolů. Věděl totiž, že Sokol se nikdy nepodřídil žádné ideologii, vysvětluje velitel Sokolské stráže Marek Manda. Není to pouze tělovýchovná jednota, Tyršovi šlo také o cvičení ducha a budování společnosti. Vážím si hrdinů, kteří za naši vlast bojovali. Jejich příběhy vnímám jako návod na to, jak by měl člověk správně žít.
Související
-
Už žádné „na značky“, ale radost z pohybu. Česká obec sokolská dávno není spolkem důchodců
Do programu Se Sokolem do života se zapojila už čtvrtina českých předškoláků. Jak Sokol cílí na starší děti přes sociální sítě? A jak vyřešit nedostatek financí?
-
Gymnaestráda je velký svátek sportu, říká Martin Chlumský z České obce sokolské
Jednou za čtyři roky se koná takzvaná gymnaestráda. V rozhovoru se Štěpánem Pokorným o ní mluví Martin Chlumský, ředitel Ústřední školy České obce sokolské.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.