Tvůrci divadelní komedie Miri fajta v srpnu začnou natáčet její filmovou verzi

9. červen 2018

Pod vedením mladého romského režiséra Robina Strii se na sklonku roku dostala na pódia divadelní komedie Miri fajta / Moje rodina. Teď její tvůrci pracují na filmové verzi pro internetovou televizi, natáčet chtějí v srpnu.

Romský sitcom Miri fajta nás zavádí za maminkou malého Tobiase a pubertální Sabiny v době, kdy se k nim má nastěhovat Sabinin podivný přítel Denis. Do toho přichází strýc a potřebuje ubytovat Štefana, kterého vyhostili z Anglie, protože se jako hacker naboural do stránek ministerstva obrany.

Matka: „No, ke mně ho taky nenastěhuješ! Už 3x jsem žádala o větší byt, všechny věci máme v krabicích a chudák malej Tobias spí ve skříni na ramínku!“Strýc: „Cože?“
Matka: „Jemu se to líbí, myslí si, že rychlejc vyroste.“
Strýc: „Ale dlužíš mi to! Kdo Ti tenkrát sehnal tu práci v supermarketu, co?“
Matka: „No, a kvůli komu mě potom vyhodili, když začaly mizet basy s pivem?“
Strýc: „Kristýnko, já Tě prosím na kolenou, bylo by to jen na pár dní.“
Matka: „Máš na to tři dny, abys tomu klukovi něco našel, jinak jděte oba třeba pod most!“

Divadelní hra má půlhodinovou stopáž, ale ve filmové verzi se z ní stane seriál. Námět vytvořil Robin Stria spolu se svými dvěma kolegy z neziskové organizace IQ Roma servis, scénář pak napsali profesionálové.

Robin Stria: „Ten námět, jak by to mělo vypadat, jsme dávali dohromady společně s Nikem a se Sabinou. Já jsem to pak sepsal na papír a potom to hlavní vytvořil Michael Sodomka a Vladimír Mareček. Ti dva si udělali čas a s každým z herců se setkali a napsali jim scénář na míru.“

Divadelní komedie Miri fajta

Všichni členové týmu jsou neherci. Nejmladšímu z nich je devět let a jmenuje se Tobias Šarišský.

Tobias: „Je to moje první zkušenost, nikdy předtím jsem divadlo nehrál, možná nějaké maličké ve škole, ale jinak ne.“
Jak se Ti to líbí, když hraješ s Romy divadlo?
Tobias: „Hodně se mi to líbí, protože se mi zdá, že si strašně rozumím s těmi herci, se kterými hraju, a strašně mě to baví.“

V roli strýčka a zároveň hudebníka vystupuje Karel Janeček.

Karel Janeček: „Hraju i nějaké hudební podklady, které jsme vytvořili s Robinem.“

Pubertální Sabinu hraje Sabina Bendová.

Sabina Bendová: „Pracovala jsem s Robinem v IQ Roma servisu a přišel za mnou, řekl mi o tom, mně se to líbilo a tak to začalo.“

Žák deváté třídy Štefan Feri vystupuje jako Rom, který se vrátil z Anglie a potřebuje se ubytovat.

Štefan Feri: „Za mnou přišel Robinův kamarád Daniel Janeček a nabídl mi, abych hrál v sitcomu. Já jsem o tom vůbec nevěděl. Hrozně se stydím, ale od té doby, co tady jsem, tak se nestydím vůbec a za to jsem rád. A strašně mě to baví, protože si můžu vybít tu energii, kterou nemám jak využít. Tak jsem se k tomu dostal, scházeli jsme se rok, nazkoušeli to a je to super.“

Divadelní komedie Miri fajta

Roli maminky, která neumí vařit, ztvárnila Kristýna Richterová.

Kristýna Richterová: „Už jsem hrála, ale toto byla moje první role. Hrála jsem tady v Roxy, ale to bylo pod festivalem ProArt jenom jako taková malá scénka.“
Jak se Vám líbí vystupovat na pódiu před lidmi?
Kristýna Richterová: „Je to perfektní uvolnění a pro mě je to radost, protože mě to baví.“

Role Denise se zhostil David Stria, bratr režiséra Robina Strii.

David Stria: „Jsem velice rád, že hraju v tomto divadle a že mám nové kolegy. Divadlo mě velice baví.“

A jak dodává Robin Stria, sitcom budou v srpnu natáčet pro internetovou televizi.

Robin Stria: „Obecně nám chybí mediální prostor, obraz Romů a i čas, aby lidé ve společnosti napříč různými vyznáními či etniky mohli vidět romský humor. Aby si díky tomu mohli uvědomit, že se nesoustředíme jen na nějaké sociální problémy, jak to může být zvykem. Některé servery se snaží vyvracet různé stereotypy o Romech, různé lži, které o Romech někdo rozšiřuje. Naše filosofie je taková, že se snažíme jít jinou cestou a právě tím humorem se s celou společností spojit a smíchem se spojit v celou společnou jako by rodinu. Název toho sitcomu je Miri fajta, což znamená Moje rodina a o to nám právě jde, abychom všichni tady v té české kotlině byli taková jedna rodina a měli se společně dobře.“

Vysvětluje mladý režisér Robin Stria.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.