Třicetkrát o svobodě: Speciální rozhovory k 30 letům od sametové revoluce
Petr Nováček: Kdybychom KSČ zakázali, tak bychom jim přidali a udělali z nich národní mučedníky
Informace o údajném mrtvém studentovi na Národní třídě přilila olej do ohně, ale ty lidi by z ní už nikdo nevytlačil. Dlouho se u nás nic nedělo a tohle byla poslední kapka, říká historik a politický komentátor Petr Nováček. Účast na demonstraci na Letné je pozoruhodná záležitost. Politikům by to mělo říci, že významná část společnosti začíná být neklidná. Historie se neopakuje, ale na druhé straně určitá nespokojenost narůstá a ignorovat ji se politikům nemusí vyplatit.
O speciálu Třicetkrát o svobodě
Od sametové revoluce uplynulo 30 let. Už tři desítky let žije Česko ve svobodě. Proč má smysl si události 17. listopadu 1989 stále připomínat? Jak Češi naložili s nabytou svobodou? A naplnilo uplynulých třicet let očekávání aktérů revoluce?
Od šesti hodin ráno až do 21. hodiny večerní vysíláme přímo z Albertova. Moderátoři Lucie Výborná, Jan Pokorný a Vladimír Kroc přivítají ve stříbrném mobilním studiu R-stream symbolicky 30 osobností nejen z řad aktérů sametové revoluce, ale i podnikatele, herce, spisovatele nebo zpěváky.
Téma je jasné: svoboda! Tehdy i dnes.
Související
-
TEST: Jak dobře si pamatujete rok 1989?
Kulaté výročí se blíží. Jak dobře si po více než 30 letech pamatujete události roku 1989? Vyzkoušejte se v našem kvízu!
-
Když se lidé začali bouřit: Během roku 1989 bezpečnostní síly demonstrace potlačovaly
Lidé především odmítali tolerovat ekonomickou situaci země, hlavně katastrofální stav spotřebitelského trhu. Svou nespokojenost dali na konci 80. let několikrát najevo.
-
TEST: Jak se česká společnost změnila od roku 1989?
Některé změny jsou zřejmé a dnešní děti se o nich učí ve školách. Jiné mohou překvapit i pamětníky. Ověřte si své znalosti (nebo dobrý odhad) v našem kvízu!
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.