Třicetkrát o svobodě: Speciální rozhovory k 30 letům od sametové revoluce

Právník Sokol: Zákaz KSČ hned po revoluci? Nikdo nevěděl, jak na to. Po volbách to bylo ještě těžší

Byla chyba nezakázat KSČ, ale jako právník vidím, že to bylo nesmírně těžké. Třicet let po převratu je na tom česká justice dobře – prochází svobodným vývojem a ten jde dopředu, i když mám lokální výhrady, říká advokát a porevoluční městský prokurátor v Praze, který byl až do roku 1992 ministrem vnitra. A jak vnímá svobodu? On sám si jí užívá, hodně spoluobčanů to ale neumí, jiní si ji zas užívají, aniž by si uvědomovali, že právě to je svoboda, protože jiný systém neznají.

O speciálu Třicetkrát o svobodě

Od sametové revoluce uplynulo 30 let. Už tři desítky let žije Česko ve svobodě. Proč má smysl si události 17. listopadu 1989 stále připomínat? Jak Češi naložili s nabytou svobodou? A naplnilo uplynulých třicet let očekávání aktérů revoluce?

Od šesti hodin ráno až do 21. hodiny večerní vysíláme přímo z Albertova. Moderátoři Lucie Výborná, Jan Pokorný a Vladimír Kroc přivítají ve stříbrném mobilním studiu R-stream symbolicky 30 osobností nejen z řad aktérů sametové revoluce, ale i podnikatele, herce, spisovatele nebo zpěváky.

Téma je jasné: svoboda! Tehdy i dnes.

autoři: Vladimír Kroc , had
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.