Tragických nehod na našich silnicích přibývá
Každé tři minuty se stane v naší republice jedna dopravní nehoda. Za osm měsíců letošního roku tak zemřelo 890 lidí. A teď srovnání, za posledních 10 let je to nejhorší číslo. Po obětech nehod zůstanou na světě blízcí a co prožívají, si zřejmě neumí představit nikdo, kdo v takové situaci sám nebyl. K jedné tragické dopravní nehodě se teď vrátíme v reportáži České televize.
Manželé Roučkovi z Vimperka přišli 19. března o dceru. Na přechodu pro chodce ji zabilo osobní auto.
Jan Roučka: Zazvonili policisti a řekli mi to rovnou mezi dveřmi a tím to skončilo, ráz na ráz. Ptal jsem se, kdo jí to udělal, že mi to sdělit nemůžou. Nikdo s námi vůbec nekomunikoval. Na nic se nemáme ptát, že byla plnoletá a my že nemáme na nic nárok. Že jsme vlastně jenom pozůstalí.
Jak vám to zní, že jste jenom pozůstalí?
Jan Roučka: Hrozný slovo.
Rodiče nebyli účastníky řízení, přesto se chtěli soudu zúčastnit.
paní Roučková: Já jsem řekla, že tam chci být, že chci vlastně slyšet pořádně, jak to bylo, protože jsme nic nevěděli.
Soud ale nebyl.
Jan Roučka: Byl samosoudce, nebylo nic, soud se nekonal. Nikdo nám nedal nic vědět, nic.
Soudce Okresního soudu v Prachaticích, Robert Pekárek, vyřešil věc takzvaným trestním příkazem. Co to vlastně je trestní příkaz, vysvětluje advokát Jaroslav Palas.
Jaroslav Palas: Je to v rámci urychlení celých trestních procesů, po čemž společnost volala, ale je to řešeno takzvaně trošku administrativně.
Podle doporučení Rady Evropy mají být trestním příkazem ukládány pouze peněžité sankce a ztráta práv, nikoliv tresty odnětí svobody. V letech 1990 až 1993 se v České republice používat nesměly, soudy ale nestíhaly, a tak se trestní příkazy vrátily k ještě větší síle. U soudu v Prachaticích jimi údajně řeší zhruba polovinu všech trestních záležitostí. Je to rychlé a jednoduché. Takovým trestním příkazem byl pachatel autonehody odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody na jeden rok a zákazu řízení motorových vozidel na pět let. Odvolat se proti výši trestu mohli jen pachatel a státní zástupce. Proč se neodvolal pachatel, vysvětluje jeho manželka.
Manželka pachatele: On se mohl odvolat, na co by se on odvolával, když je spokojený?
Neodvolal se ale ani státní zástupce Josef Fraško. Proč jste se v tom případě neodvolal?
Výpověď státního zástupce: Já teď fakt nemůžu, já teď řeším nějakou právní záležitost, já teď nemohu se od toho odtrhovat. Prosím vás pěkně, v daném případě postupoval státní zástupce i soud zcela v souladu se zákonem.
Jan Roučka bezvýchodnou situaci komentuje slovy.
Jan Roučka: To je vlastně taková bezmocnost na to, že nemůže člověk nic dělat, že dostane tady jenom papír a konec, trestní příkaz a proti tomu se není možno odvolat. To už potom člověka napadá, že by opravdu tu spravedlnost vzal do svých rukou.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.