Tipy na víkend 15.–17. července
Rozhodli jste se víkend zasvětit poznávání krás České republiky, ale zatím ještě nevíte, kterým směrem vyrazit? Rádi vám pomůžeme a ve víkendových tipech upozorníme na spoustu zajímavých míst, která stojí za návštěvu.
Už tuto sobotu se dočká křtu nový závodní okruh v Novém Městě na Moravě. Asfaltovou čtyřstovku pokřtí 131 předem přihlášených závodníků na in-line bruslích. Mezi nimi nejvíc láká jméno trojnásobné medailistky olympijských her v rychlobruslení a trojnásobné Sportovkyně roku Martiny Sáblíkové. Při dvou nedávných startech na národním cyklistickém šampionátu vybojovala v Šumperku zlato v časovce i v Olomouci zlato v závodě pelotonu. A do třetice zlatá může být i v sobotu, kdy bude obhajovat titul mistryně České republiky ve víceboji v kolečkovém bruslení. Pojede se od 10.30 hodin na asfaltovém oválu v areálu lyžařského stadiónu.
V pátek 15. července se od 17.30 hodin na Karlínském náměstí v Praze uskuteční unikátní koncert hudební skupiny Marimba Mama, která se ve své tvorbě inspiruje africkými hudebními motivy i latinskoamerickými rytmy. Kapelu doprovodí účastníci workshopu afrického bubnování. Právě tento interaktivní koncert se stane vyvrcholením celotýdenního programu festivalu United Colours of Karlín, který pořádá Karlínské Spektrum Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy. Marimba Mama je česko-americká hudební formace založená roku 2008. Láká na unikátní zvuk, jehož srdce tvoří tři dřevěné xylofony laděné ve stylu jihoafrických perkusních ansámblů. V kombinaci se zvukem bicí soupravy, rozmanitých perkusí, ženských vokálů a dechových nástrojů vzniká hudební celek, který rozhodně nepostrádá tepající rytmus, instrumentální preciznost a především bezprostřední radost z hudby samotné. Přijďte se i vy zapojit do neobvyklého hudebního experimentu a vychutnejte si letní podvečer i umělecký prožitek. Vstup je pro všechny zájemce zdarma. Více informací naleznete na webových stránkách www.ddmpraha.cz.
Zobrazit tipy na víkend 15.–17. července na větší mapě
Za návštěvu tento víkend rozhodně stojí zámek v Čečovicích u Holýšova na Plzeňsku, kde se koná Žehnání koní. Pořadatelé se tak snaží o obnovení staré zapomenuté tradice. Druhý ročník akce začíná v 10 hodin seřazováním koní, následnou veterinární kontrolou, aby se hodinu před polednem vyjelo k odsvěcenému, ale stále duchovnímu kostelu svaté Barbory u Všekar. Od něj se průvod koní vrátí zpátky do Čečovic. Ve 12.30 hodin pak koním požehná farář.
Odpoledne se v kostele svatého Mikuláše můžete zaposlouchat do francouzských šansonů v podání Světlany Nálepkové, večer v hospodě si užít country bál. Nádvoří bude patřit šermířům a historické skupině Turdus. Nedělní odpoledne je určeno dětem, bude pro ně připraveno plno her o ceny, na místě bude i airsoftová střelnice. Milovníci památek si mohou prohlédnout v zámecké sýpce 180 panelů o památkách z Čech a Bavorska.
V sobotu 16. července si v Kopřivnici přijdou na své všichni fanoušci jedné stopy. Do města, které bývá tradičně spojováno spíše s automobily, zavítají v tento den desítky motocyklových skvostů různých značek, kubatur i dat výroby. Na staré motorkářské časy budou moci nejenom Kopřivničané zavzpomínat v 11 hodin v Muzeu Fojtství. Zde je totiž naplánována krátká zastávka pohodové jízdy historických motocyklů nazvané Po valašskych kopcach. Vzpomínková projížďka se uskuteční při příležitosti pořádání motocyklových soutěží v Beskydech a 100. výročí otevření „Knížecí cesty“ z Ráztoky na Pustevny. Milovníci modernějších strojů se však mají také na co těšit. Kolem 10. hodiny by měli do Kopřivnice dorazit účastníci celorepublikového srazu motorkářů nad 60 let. Asi 40 motorek nejvyšších kubatur budou moci zájemci obdivovat zhruba mezi 10. a 13. hodinou na parkovišti před městským úřadem, zatímco jejich majitelé navštíví Technické muzeum Tatra.
Pro klidnější povahy anebo pro zklidnění duše máme tip na výlet do Rabštejna. V místním kostele Panny Marie Sedmibolestné bude opět tuto sobotu 16. července od 17 hodin sloužena mše svatá. Po skončení mše v kostele od 18 hodin zazpívá vokální kvarteto Paškál. Zajímavostí je, že se jedná o kvarteto rodinné. Repertoár souboru se skládá ze zpěvů různých duchovních proudů. Velkou část tvoří chorály z francouzského kláštera v Taizé, které jsou zastoupeny jako krátké harmonizované sekvence pro čtyři hlasy. V repertoáru se nachází i další katolické, pravoslavné i židovské zpěvy a několik spirituálů. Všichni jsou srdečně zváni. Žádné vstupné se neplatí, ale je možné dobrovolně přispět na opravu kostela a varhan.
Právě tuto sobotu se koná velkolepá oslava 400. výroční založení zámku v Červeném Poříčí. Kromě zábavného programu čekají na návštěvníky také překvapení a drobné dárky. Od 10 do 16 hodin vtáhne návštěvníky na nádvoří zámku do válečné vřavy mušketýrská skupina Modrý regiment a zazní výstřely z mušket a velkého komorového děla. Připraveny jsou i ukázky vykonávání práva útrpného. Při prohlídce ležení z doby třicetileté války mušketýři každého seznámí s výzbrojí, kterou používají.
Připraveni budou také průvodci, kteří nechají návštěvníky nahlédnout do jinak ne běžně přístupných prostor dlouhodobě obnovovaného zámku. Při prohlídkách bývalými komnatami podají výklad o historii objektu a představí i dochované zajímavosti. V tento den mohou návštěvníci zámku také projet na povoze taženém koňmi a netradičně se tak přepravit na nedaleký hrad Švihov. Jedna cesta trvá necelou hodinu a vede obcí Červené Poříčí, městem Švihovem a romantickými místy okolní krajiny. To vše za výkladu kostýmované průvodkyně a pana kočího. Koňské spřežení pojede cestou kolem řeky Úhlavy po trase dlouhé asi 4 km. Během 40minutové jízdy uslyší návštěvníci výklad o okolních památkách a pamětihodnostech, jako například bývalém švihovském špitálním kostele svatého Jana Evangelisty, přestavěném na obytný dům, hřbitovním kostelíku svatého Jiljí, tajemné strašidelné pile, zaniklé středověké vsi i hospodářských objektech náležejících k zámku v Červeném Poříčí. V altánu zámeckého parku představí své obrazy a šperky plzeňská výtvarnice Linda Winklerová při prodejní výstavě. Státní zámek Červené Poříčí je unikátním příkladem stavby ve stylu saské renesance.
Zamíříte-li o víkendu do ostravské zoologické zahrady, nezapomeňte na pavilón velkých šelem. Tři tygří mláďata, která přišla na svět na začátku června, už totiž uvidíte i ve venkovním výběhu. Zoologové tento týden zjistili, že jde o tři tygří kluky.
Plzeňská zoo zve v neděli 17. července od 10 do 16 hodin na antilopí den. Bude se malovat na obličej, kreslit na asfalt, vysvětlovat, povídat o antilopě, dojde i k přivítání antilopy Derbyho v životní velikosti. Stanoviště budou u tučňáků a gepardů.
O tomto víkendu se část venkovní expozice botanické zahrady v Praze-Troji promění na indiánskou osadu. Poprvé budou mít návštěvníci botanické zahrady možnost prožít v lesních expozicích Severní Ameriky víkend v indiánském duchu. Připraveno je základní seznámení s tábořištěm a rituály, prohlídka lesů a věčných lovišť. Zájemci si mohou zkusit vyrobit náramky, čelenky, bubínky a jiné indiánské předměty. Nebudou chybět indiánské postřehové hry, štafeta, hod oštěpem, střelba z luku a další lákadla. V rámci návštěvy zahrady si můžete prohlédnout i prodlouženou výstavu kaktusů a sukulentů.
Už pošesté a opět třetí víkend v červenci uvítá statek ve Vlčkovicích u Votic letní VlčkoviceFest 2011. Nejen hudební festival letos nabídne něco nového – první zahraniční kapelu nebo výstavu mladého, ale už velmi známého Františka Skály mladšího. Těšit se tak může každý, kdo má rád hudbu, výtvarné umění, zábavu a prostředí starého statku. Výtěžek z celého festivalu je jako každý rok věnován na budování chráněného bydlení. Dobrou věc tak podpoří každý, kdo se přijede na festival pobavit. Podrobnosti o festivalu najdete na www.statekvlckovice.cz.
V sobotu a v neděli se na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční Veselokopecký jarmark. Navštívit ho můžete mezi 9. a 17. hodinou. Pozvání k účasti na tomto jarmarku přijala stovka pečlivě vybraných lidových výrobců z celé České a Slovenské republiky. V prostředí muzea v přírodě budou mít návštěvníci příležitost prohlédnout a koupit si jejich výrobky, případně je sledovat při práci. Zastoupena budou různá odvětví tradičních řemeslných technik, nebudou chybět výrobci ručně tkaných textilií, keramici (včetně výrobců lidové fajánse a majoliky), dráteníci, výrobci dřevěných užitných předmětů (hrábí, valch, kosišťat, vařeček, misek), kováři, košíkáři a další. Návštěvníci letošního jarmarku budou mít opět jedinečnou možnost obdivovat dovednost a zručnost řemeslníků oceněných titulem Nositel tradice. Podrobnosti najdete na www.vesely-kopec.eu.
V sobotu se od 15 hodin uskuteční speciální prohlídka výstavy Umění v Klatovech. Erudovaný výklad přímo ve výstavě připravil a provede jeden z autorů výstavy Marcel Fišer. Odborný výklad se bude týkat pamětních desek, pomníků, výzdoby veřejných budov, hřbitovních plastik a volného umění ve veřejném prostoru a míst, která najdete právě na Klatovsku.
Ve Velkých Karlovicích se v sobotu uskuteční 3. ročník turistického pochodu Letní karlovská padesátka aneb pohodově za valašským frgálem. Start i cíl je u sjezdovky Razula ve Ski areálu Razula. Účastníci si mohou vybrat některou z pěti připravených okružních tras okolím Velkých Karlovic v délce od 10 do 50 kilometrů. Cesty jsou vytyčeny tak, aby si je mohli turisté během pochodu kdykoli zkrátit nebo prodloužit podle počasí a nálady. Tři nejdelší trasy vedou i kolem rozhledny Sůkenická. Vedle toho bude připravena i jedna trasa pro děti a rodiče s kočárky v délce 10 kilometrů, která povede nenáročným terénem Pralesa Razula k hotelu Horal a odtud po cyklostezce Bečva zpět ke sjezdovce Razula. Účastníci budou ve vybraných restauracích na trase nebo u odpočinkových altánků sbírat razítka na kartičky, které obdrží na startu. Za plnou kartičku v cíli dostanou diplom a kus pravého valašského frgálu. Odměněn bude i nejstarší a nejmladší účastník. Na závěr se uskuteční večerní posezení u táboráku. Účastníci mohou na pochod vyrazit kdykoliv mezi 7. a 11. hodinou. Příchod posledních turistů z nejdelší trasy se předpokládá kolem 20. hodiny.
Dobu gentlemanů a dam z 30. let minulého století si můžete připomenout na koncertě Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Koná se v sobotu od 19 hodin na státním zámku Lysice u Boskovic, kde po roční přestávce bude opět pokračovat tradice koncertů těchto noblesních muzikantů.
V neděli se v Malé Morávce uskuteční ve Ski areálu Myšák veřejný závod horských kol v jízdě do vrchu. Závod je vypsán pro všechny věkové kategorie. Od 17 hodin závodníci absolvují jednotlivě vytyčenou trať s cílem vyjet co nejvýše. Chcete-li se zúčastnit nezapomeňte, že na Malá Morávka Bike Cupu je povinná přilba.
Za zmínku stojí i velmi netradiční festival Přátelům bzukotu včel. Uskuteční se tuto neděli v Krušlově u Čestic čp. 24, u unikátního včelína řezbáře a včelaře Josefa Macha, který nemá svým rozsahem a kvalitou v Čechách obdoby. Josef Mach zasvětil celý svůj život včelám. Svou lásku k nim promítl i do řezbářského řemesla a z různých druhů dřev vytvořil celé včelí království. Dřevěné včelky lemují zrcadlo, posedávají na obrazech nebo hodinách, včelí společenství najdeme i na okenních parapetech, policích, stojanech, stolku a židlích. Obdiv zasluhuje i Machův životní postoj a svérázná filozofie pošumavské postavy, která se nenechala zlomit tupým komunistickým režimem. Včelín tvoří neskutečný harmonický celek. Nejde pouze o stavbu. Vybavení včelína se zachovalo téměř v intaktní podobě a je originálním dokladem tradic někdejšího lidového řezbářství, i když v časovém posunu do novějších časů, ale díky tomu snad ještě daleko cennějším. O všem podrobněji na internetových stránkách www.kruslovskyvcelin.cz.
V pátek 15. července začne vernisáží v 16 hodin v loštické synagoze krátkodobá výstava fotografií z letní fotografické dílny Po stopách rabína Neudy.
18. ročník festivalu Folková růže v Jindřichově Hradci se koná až do této soboty. Festivalové koncerty se odehrají na druhém a třetím zámeckém nádvoří, v Kapli svaté Máří Magdaleny, v atriu Langerova domu, Rondelu a na dalších historických místech. Folkovou růži doplňuje řada akcí, například výstava kresleného humoru (letos karikaturista Václav Linek), bloky jindřichohradeckých hudebníků nebo spontánní vystoupení muzikantů po městě. Ozdobou jsou jam sessiony v jindřichohradeckých hospůdkách a výlety do okolí. Táboření pro návštěvníky je zajištěno v zahradě gymnázia. Psi a další zvířata nemají na festival vstup povolen.
Léto je dobou festivalů nejenom hudebních, přesvědčíte se o tom například v Praze. Velkolepého festivalu plného barev, vůní, chutí a nevšedních zážitků se můžete zúčastnit na Staroměstském náměstí v Praze. Již počtvrté se zde koná Ratha-Yátra, indický festival vozů s tradiční indickou hudbou a chrámovým tancem Bharata Natyam, který se v Indii slaví už několik tisíciletí a v 60. letech minulého století se dostal i do západního světa. Letošní Ratha-Yátra v Praze proběhne v neděli. V pravé poledne začíná průvod s překrásně vyzdobeným vozem centrem metropole. V 15 hodin začne v celém festivalovém městečku přímo na Staroměstském náměstí pestrý program.
Jak vypadají hradní sály po setmění? Jakou atmosféru vykouzlí nad nádvořím hvězdné nebe? A má hrad v Malenovicích nějaké noční obyvatele, kteří chodbami prochází, když se za posledními návštěvníky zavřou vrata? Na všechny tyto otázky najdou zájemci odpovědi v sobotu, kdy se na hradě uskuteční noční prohlídky. Nečekejte ovšem spořádané přesouvání po skupinkách s průvodcem. Všechny přístupné prostory včetně expozic budou volně otevřeny a návštěvníci si je budou moci prohlédnout sami. Akce je naplánována od 21 do 23 hodin a program poběží po celou dobu.
V sobotu od 19 hodin se bude na hradě Helfštýně vzpomínat na Petra Voka z Rožmberka a jeho choť Kateřinu z Ludanic. Na jejich počest pořádá Obecně prospěšná společnost Hrad Helfštýn ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově tradiční Hradní bál. Těšit se můžete na skvělou hudbu v podání skupin Camerata a Happy To Meet. S propracovanou bojovou choreografií vystoupí skupina historického šermu Adorea. Chybět nebude kostýmovaný průvod. Své umění s ohněm předvede skupina Boca Fuego. Zasoutěžit si můžete na několika stanovištích Studia Bez kliky. O helfštýnských pověstech se dozvíte na noční prohlídce. A v noci vás oslní ohňostroj.
Hrad Slovinec zve na tematický víkend Slovinec v temné době války třicetileté s podtitulem Za čest krále – XV. Po oba dny je hrad otevřen od 9 do 18.30 hodin, v sobotu i v neděli začíná přesně ve 13 hodin bitva s obléháním hradu. Čekají vás i ukázky dobového života a řemesel s výstavou zbraní.
Mělník, přesněji chrám sv. Petra a Pavla, nabízí v letošním roce už podvanácté cyklus koncertů, při nichž v podání našich předních interpretů zní prostorem kostela varhany, jejichž hlas je vždy doplněn zpěvem či dalším nástrojem. Stejně jako v minulých letech se cyklus koná pod záštitou starosty města. Koncerty v rámci cyklu budou čtyři, a to vždy v neděli od 16 hodin v termínech 17. července, 14. srpna, 11. září, 9. října. Na zahajovací koncert přijedou trumpetista Jan Vitinger a varhaník Jan Doležel.
Město Bělá nad Radbuzou pořádá Slavnosti Nikla z Kamenného vrchu, čili už 5. ročník lidové hry Nikl a kníže Vladislav I. Přemyslovec aneb Co se stalo ve vsi Bělé L. P. 1121. Akce začíná v sobotu v 18 hodin.
Státní zámek Velké Březno zve vás i vaše ratolesti na pohádku Rozpustilý kabaret. Hrát se začíná v neděli od 14 hodin.
V rámci XIX. mezinárodního sochařského sympozia ve Vejprtech v Krušných Horách se koná tuto neděli workshop pro děti i dospělé. Kromě jiného na vás čeká pečení buřtů i ohňostroj.
V Křížově vile žateckého Regionálního muzea je až do 21. srpna k vidění nová výstava. V rámci expozice Šamanské a jiné cesty vás čekají obrazy malířky a výtvarnice Kristiny Folprechtové.
Hrad Rabí zve v sobotu večer na koncert. Od 19 hodin vystoupí písničkář Jaroslav Hutka.
Galerie AMU na Malostranském náměstí v Praze zve na novou výstavu Karla Cudlína Fotografie 2001–2011. Uvidíte průřez dokumentaristickou tvorbou Karla Cudlína. V prvním oddíle výstavy najdeme obrazy převážně z bývalých postkomunistických zemí (Mongolsko, Rusko, Ukrajina, Turecko, území Náhorního Karabachu a dalších), které v posledních letech procházejí civilizační transformací i procesem přehodnocování vlastní tradice. Druhý oddíl je věnován fotografiím z Izraele, země bohaté na historii i na politické a kulturní konflikty. Třetí oddíl obsahuje snímky ze Spojených států a České republiky.
S další výstavou zavítáme opět do Kopřivnice. Umělecký zážitek i inspiraci pro letní výlety nabízí o prázdninách kopřivnické Muzeum Fojtství. Právě probíhající výstava s názvem Beskydy prezentuje několik desítek známých i neznámých míst moravskoslezského pohoří a jeho okolí tak, jak je svým fotoaparátem zachytil Michael Urbánek. Nechybí ani snímky pořízené přímo v Kopřivnici. Díla známého ostravského fotografa jsou doplněna o turistické mapy, průvodce a propagační materiály spojené s cestováním a turistikou v Beskydech od počátku 20. století až do nedávné minulosti. Všichni, kdo se chtějí nechat inspirovat k prázdninové vycházce, případně i s fotoaparátem v ruce, jsou srdečně zváni do Muzea Fojtství. Výstava bude k vidění až do 4. září.
Národní galerie v Praze zve na novou výstavu Ahae – Pohled z okna: Intimní svědectví o plynutí času. Expozice ve Veletržním paláci navazuje na výstavu ve Vanderbitt Hall New Yorského Grand Central Terminal z dubna a května letošního roku. Fotografie mají různé rozměry podle tématu, neorámované snímky se pohybují zhruba v rozmezí 28 x 40 cm až 183 x 275 cm. Součástí výstavy budou rovněž autorovy krátké básně.
V sobotu a neděli jste od 10 do 17 hodin zváni na další setkání, tentokrát s živými čerty a divadlem NOPOĎ z Nového Boru. V Úštěku u Litoměřic se setkáte samozřejmě i s Luciferem.
Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích zve na výstavu Antonína Kybala. Tento významný výtvarník, který se mimo jiné zabýval také designem, bytovým textilem a architekturou, je v České republice na takto široce pojaté výstavě prezentován vůbec poprvé. Stejně tak poprvé budou vystavena i některá jeho díla. Vzhledem k rozsahu a náročnosti výstavy spolupracovala litoměřická galerie s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze.
Ve Vyšším Brodě bylo otevřeno koncem června nové vodácké centrum. Bude v provozu až do září a na vodáky v kempu pod hrází čeká široká paleta služeb. Najdou zde velkou půjčovnu vodáckého vybavení, hospůdku a pizzerii s výhledem na řeku, obchod s potravinami a vodáckými vybavením. Zvláště žádanou službou je vodácký autobus, který odveze zájemce do různých částí Vltavy a po splutí řeky je přiveze zpět i s loděmi a vybavením.
Minipivovar Litovel rozjíždí ojedinělou akci s názvem Uvař si své pivo. Návštěvník pivovaru si pod odborným dozorem zkušeného sládka uvaří své vlastní pivo, které může využít pro vlastní konzumaci na místě nebo i při oslavách doma či jinde.
Rudolfov u Českých Budějovic láká na bludiště. To je vytvořeno v kukuřičném poli u kostela. V areálu najdete několik dalších menších bludišť, hlavolamy, hry i občerstvení.
Projížďka na pramici na říčce Kamenice v srdci Národního parku České Švýcarsko je už dostupná. Srpnové povodně v létě 2010 v oblasti způsobily vážné škody, ale od začátku prázdnin jsou soutěsky Edmundova a Divoká po náročné rekonstrukci opět v provozu.
Máte rádi originální keramiku a máte nápady? Tak právě pro vás připravilo Muzeum tupeské keramiky v obci Tupesy na Uherskohradišťsku zajímavou nabídku. Můžete si do jeho prostor přijít namalovat svůj nejkrásnější hrníček, a to každý prázdninový den od 10 do 16 hodin. Muzeum se nachází v domě číslo 118.
V Sun Gallery lázeňského komplexu Spa Resort Sanssouci v Karlových Varech bude tuto sobotu v 16 hodin zahájena výstava rytečky skla Pavlíny Čambalové. Komorní výstava seznámí s autorskou tvorbou představitelky nejmladší generace českých rytců skla. Pavlína Čambalová pokračuje novátorským způsobem v tradici této královské sklářské techniky. Ve svých objektech využívá rozmanité techniky rytí skla a kombinaci materiálů – rytý kámen a ryté sklo, techniku graal, ryté a pískované přejímané sklo, pozitivní i negativní reliéf v křišťálu, kombinace rytého skla s kovařinou. Pracuje od roku 2008 jako rytečka skla pro světoznámou firmu Lobmeyr ve Vídni, zúčastnila se mezinárodních sympozií a worshopů a vystavovala na řadě výstav v ČR a zahraničí.
Tipy na víkend vysílá Radiožurnál každý pátek v Odpoledním Radiožurnálu s Petrem Králem mezi 12.30 a 15.00 hod. a také ve Víkendovém Poledním Radiožurnálu.
Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš e-mail: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Český rozhlas 1 – Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.
Pěkný víkend přeje Jana Gulda.