Tipy na sváteční dny 23.–26. prosince
Před námi jsou vánoční svátky a na ně dětem navazují prázdniny. Volné dny nabízejí spoustu akcí, které byste neměli minout. V tipech na sváteční dny vás zveme třeba k živým betlémům, na zpívání koled, na vánoční výstavy, na speciální vánoční prohlídky hradů a zámků. Ať už si vyberete cokoliv, prožijte Vánoce v klidu, v pohodě a v dobré náladě!
23. prosince
Už ve čtvrtek se můžete svátečně naladit, a to kostele sv. Šimona a Judy v Dušní ulici na Praze 1. Uvidíte scénické provedení České mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Začíná v 17 hodin. Účinkuje Český komorní sbor a český komorní orchestr – členové sboru (14 zpěváků ze sboru + 2 sólisté) a orchestru Národního divadla v Praze pod vedením dirigenta Pavla Vaňka, hlavního sbormistra Národního divadla v Praze. Režisérem tohoto pořadu je Tomáš Masák, člen operního sboru Národního divadla v Praze. Jedná se o netradiční ztvárnění známé vánoční mše. Režijní provedení zmíněné pastorální mše je svým způsobem ojedinělým projektem svého druhu, který nabízí divákům možnost nového pohledu na toto obecně známé dílo. Děj inscenace se odehrává v reálu jesliček s postavami Josefa a Marie s miminkem, dále se zde objevují známé postavy tovaryše a mistra, postavy tří králů, pastýře, poutníka a poutnice atd. Režie se snaží netradičním způsobem zachytit texty této známé mše do dějové podoby.
Zobrazit Tipy na sváteční dny 23.-26. prosince na větší mapě
Ve čtvrtek v 15 hodin přivezou skauti na náměstí do Jirkova a Chomutova Betlémské světlo a budou ho rozvážet historickým autobusem Škoda 706 RTO. Podkrušnohorský zoopark vypraví po Chomutově kočár tažený koňmi, kde také bude možné si svíčku s Betlémským světlem zapálit.
Ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě můžete ve čtvrtek po celý den navštívit akci Čekání na Ježíška. Návštěvníci si mohou v dílničkách zkusit vyrobit drobné dárky a dekorace, upéct si cukroví.
Ve Zlínském kraji připravili na čtvrtek vánoční koncert na zámku v Buchlovicích.
V kostele svatého Michala v Olomouci si až do 31. ledna můžete prohlédnout výstavu nazvanou Sakrální stavby Arcidiecéze olomoucké 1990 až 2010. Výstava představuje římskokatolické stavby, které vznikly na území arcidiecéze po sametové revoluci.
Navštivte výstavu českých a zahraničních betlémů, které jsou mimo jiné z čokolády, vosku, sádry a keramiky. Lidé uvidí také betlém malovaný na kamenech, na dřevěných polínkách, betlém z peří, z těsta, z mramoru, betlém paličkovaný, z motýlích křídel, z kafrového a santalového dřeva, rybích šupin a slámy. Kde? V budově Gymnázia Jana Keplera v Praze. Na výstavě bude uspořádána charitativní sbírka pro občanské sdružení Cesta domů. Expozice potrvá do 1. ledna 2011.
Zamiřte do Českého muzea hudby v Karmelitské ulici v Praze, jehož stálou expozici tvoří na 400 historických nástrojů mimořádné hodnoty. Ještě do 10. ledna je tam instalována výstava s názvem Beatlemanie!
24. prosince
Navštivte na Štědrý den terarijní expozice a venkovní výběhy Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy na Smíchově. Vstupenkou do celého areálu bude krmení pro některé ze zvířat. Otevřeno bude od 10 hodin.
Na zámek Červené Poříčí nebo do kostela v Horšově si na Štědrý den okolo poledne mohou návštěvníci přijít pro Betlémské světlo na svůj štědrovečerní stůl.
Zkrácené prohlídky a výstavu nabízí od Štědrého dne až do pondělí 27. 12. zámek ve Slatiňanech a v rámci Pardubického kraje můžete navštívit ještě Betlém Hlinsko ve vánoční atmosféře, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina.
Zazpívat si koledy a prohlédnout bible můžete na Štědrý den v Litomyšli. Zpívat se bude na schodech u muzea.
V kostele svatého Mořice v Olomouci připravili na 24. 12. pro věřící slavnostní bohoslužby. Půlnoční mše začíná už ve 22 hodin a znít na ní budou slavné Englerovy varhany.
V kostele sv. Filipa a Jakuba ve Chvojenu na Benešovsku si na Štědrý den můžete od 11 hodin užívat staročeské Vánoce – zpívat se budou koledy a chystá se i pohoštění. Do 13.00 bude vydáváno Betlémské světlo.
V Nové Vsi na Mělnicku je ve zvoničce na návsi na Štědrý den připraven živý betlém. Vidět ho můžete od 14 hodin.
Prohlídka betlému a vánočně vyzdobeného kostela nebo Betlémské světlo – to všechno na vás o Štědrém dni čeká v děkanském kostele v Ústí nad Orlicí.
Projděte se na Štědrý den podzemními chodbami pevnosti Josefov na Náchodsku. Tradiční akce Štědrý den v podzemí tam začíná v 9 hodin. Více na www.jaromer-josefov.cz.
Ve Východočeském muzeu v Pardubicích je na Štědrý den nachystána Štědrovečerní muzejní noc. Začíná ve 22 hodin a potrvá do půlnoci.
Pokud bydlíte v Mostě, nenechte si ujít půlnoční mši, která bude sloužena na Štědrý den od 22 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie.
Nenechte si ujít štědrovečerní mši svatou s vynikající operní pěvkyní Evou Urbanovou. Navštívit ji můžete 24. prosince od 20.30 v kostele sv. Vavřince ve Vrčeni na Plzeňsku.
Otevřené dveře naleznou zájemci v pražských muzeích a galeriích také o vánočních svátcích. Například do hlavní i nové budovy Národního muzea a Náprstkova muzea mohou zájemci zavítat na Štědrý den od 10.00 do 14.00 hodin. I v dalších svátečních dnech tu malí i velcí naleznou otevřené dveře, a to od 10.00 do 18.00 hodin. Na Štědrý den budou mít otevřeno od 9.00 do 15.00 hodin v Muzeu hlavního města Prahy, jehož unikátem je Langweilův model města z let 1826 až 1837. O svátcích sem mohou zájemci přijít od 9.00 do 18.00 hodin. Vedle stálé expozice tu naleznou tři doprovodné výstavy, přibližující pražské výletní restaurace, zmizelý svět Libně a výstavu nazvanou Čtyřlístek – pětisté dobrodružství. Uměleckoprůmyslové muzeum má letos otevřeno na Štědrý den od 10.00 do 16.00 hodin. Na první svátek vánoční od 12.00 do 18.00 hodin a na Štěpána už od 10.00 hodin. Ve votivním sále stálé expozice nazvané Příběhy materiálů je nyní možnost zhlédnout nově zrestaurovanou stolní ozdobu z let 1760-1780 a nově vystavené sbírkové předměty u příležitosti 300. výročí založení nejstarší evropské manufaktury na výrobu porcelánu v Míšni.
Zatímco v řadě lyžařských středisek se vleky 24. prosince „odmlčí“, ve skiareálu Razula ve Velkých Karlovicích mohou vášniví lyžaři vyrazit na svah i na Štědrý den. V provozu budou sjezdovky Razula a Horal, lyžovat se bude ve zkráceném čase od 9 do 13 hodin. Otevřeno bude i na Silvestra, a to v obvyklé době od 9 do 16 hodin.
25. prosince
Charitativní představení Živý Betlém patří už neodmyslitelně k vánoční kulturní nabídce Pražského hradu. Letos se 12 herců Divadla Apropo vypraví na Hrad už popáté, aby zde opět oživili příběh starý více než 2000 let, a to v oba dva sváteční dny, tedy 25. a 26. prosince vždy v 15 a 16 hodin. Představení bude mít opět tradiční podobu. Nejprve se všechny postavy sejdou ze tří stran za zpěvu koled. Diváci se tak mohou k jesličkám vypravit v jejich doprovodu, tak jako se scházeli poutníci do skutečného Betléma. Kdo bude chtít přijít se svatou rodinou a anděly, měl by vyčkávat u hlavní brány katedrály, tři králové půjdou od baziliky svatého Jiří a nejkratší cestu mají pastýři a děvečky, kteří půjdou od Býčího schodiště. Ve Zlaté bráně katedrály, pod mozaikou Posledního soudu, se pak odehraje příběh o narození Ježíška, sestavený z lidových her vánočních a méně známých vánočních koled.
Vánoční hru Betlémskou mohou 25. 12. zhlédnout návštěvníci známého poutního místa – Svatého Kopečku u Olomouce. Velký živý betlém, ve kterém hrají děti, dospělí i zvířata, nacvičili obyvatelé z okolních vesnic. Představení začíná v 16.30 v ambitu za kostelem.
Živý betlém můžete zhlédnout 25. 12. odpoledne a vpodvečer na Velkém náměstí v Hradci Králové. Zahraje ho improvizovaný divadelní soubor pod záštitou oblastní charity.
Udělejte si výlet do Zlaté Koruny. Právě tam stojí téměř šestimetrový betlém, sošky jsou asi 60 centimetrů vysoké. Betlém pochází z roku 1941 a vyrobil ho Břetislav Kafka z Červeného Kostelce. Nejnovější farní betlém mají v Hosíně u novorománského kostela sv. Petra a Pavla, jenž se vypíná na kopci nad Českými Budějovicemi. Před jeho vchodem před jesličkami klečí Panna Maria s Josefem a Ježíškem. Každý rok v něm přibude další figura, třeba nedávno zesnulého místního kováře.
Tradičně vítá vždy 25. prosince turisty barokní zámek v Lysicích na Blanensku. Hlavním lákadlem jsou četná vánoční aranžmá z jehličí a svíček. Na akci bude zpřístupněna také výstava historických loutek a loutkových divadélek v předzámčí.
V Lednicko-valtickém areálu bude na první a druhý svátek vánoční zpřístupněn lovecký zámeček Rendez-vous, v němž si příchozí připijí punčem. Čeká je prohlídka obrazů.
Bílá věž, která je dominantou Hradce Králové, bude letos pro návštěvníky naposledy přístupná během vánočních svátků. Vystoupat na ochoz Bílé věže, která nabízí jedinečný pohled na Hradec Králové, ale i panoramata Krkonoš a Orlických hor, bude možné v sobotu 25. a v neděli 26. prosince. Věž bude přístupná dopoledne od 9.00 do 12.00, poté od 13.00 do 17.00.
Nenechte si ve společenském centru ve Svitavách ujít Vánoční bigbít. Od 19 hodin na něm vystoupí svitavské kapely Brass Band, Z papíru, Čertůf Punk a Kilt, Monroe z Králík, Hashberry ze Žamberka, Mothers Angels z Ústí nad Orlicí a Oboroh z Rychnova nad Kněžnou.
Tematicky zaměřené komentované večerní prohlídky pokračují v ostravské zoo také v prosinci. V Zimní pohádce se zoo zaměří na zvířata, která můžete potkat v pohádkách nebo pohádkové zimní krajině věčného sněhu. Navštivte zahradu 25. a 26. prosince vždy od 16.00 hodin. Vzhledem k omezené kapacitě si raději účast zarezervujte telefonicky na čísle 596 241 269.
Sbírky Národní galerie si mohou zájemci prohlédnout 25. a 26. prosince od 10.00 do 18.00 hodin. Na Štědrý den je však zavřeno. Klášter sv. Anežky české nabízí středověké umění Čech a střední Evropy včetně hmatové expozice odlitků sochařských děl českého umění 13. až 15. století. Umění 19. století naleznou návštěvníci v klášteře sv. Jiří, zatímco nová stálá expozice paláce Kinských na Staroměstském náměstí obsahuje umění Asie a starověkého Středomoří. Ve Schwarzenberském paláci poutá pozornost výstava malíře ve službách císaře Rudolfa II. Roelandta Saveryho a ve Valdštejnské jízdárně obrazy Karla Škréty. Za mistrovskými díly z vídeňské Albertiny Moneta a Warhola mohou milovníci výtvarného umění ještě do 7. ledna přijít do Veletržního paláce. Galerie hlavního města Prahy bude mít o svátcích otevírací dobu od 10.00 do 18.00 hodin. V Domě U Kamenného zvonu, kde se koná výstava Královský sňatek, je otevřeno až do 20.00 hodin.
26. prosince
Udělejte si v neděli výlet do památkové rezervace Betlém v Hlinsku na výstavu nazvanou Betlém vánoční. V roubených domcích, které návštěvníci naleznou téměř ve středu města, se dozvědí, jak lidé na Betlémě slavili Štědrý večer od poloviny 19. století do počátku 20. století. Návštěvníci zde naleznou tradiční dárky, pečivo, vánoční ozdoby a předměty, jež v minulosti zimní svátky provázely. Součástí výstavy jsou i betlémy lidových tvůrců včetně betlému mechanického, vyřezaného v 70. letech 20. století panem Rudolfem Frintou z Nového Města nad Metují, a zajímavého betlému pašijového, který vyřezali otec a syn Schusterovi z Přibyslavi. Tento betlém, vedle scenérie typické pro lidové betlémy, množstvím figurek z lipového dřeva ztvárňuje také řemeslnické dílny (švec, pekař, tkadlec), starou školu a v horním patře i příběh posledních hodin Kristova života.
V katedrále svatého Václava v Olomouci můžete navštívit nově otevřené mauzoleum olomouckých biskupů. Dostanete se do dosud nepřístupných podzemních prostor v dolní kryptě, kde spočívají sarkofágy biskupů, které byly restaurovány. Otevřením mauzolea skončila rozsáhlá rekonstrukce vnitřních prostor katedrály svatého Václava, která trvala dva roky a stála 25 miliónů korun.
České šachové Vánoce nabízí 26. 12. Litomyšl. Jde o největší šachový turnaj pořádaný o svátcích u nás.
Ve Vrchlabí na Trutnovsku je na neděli připravena akce Zvířátkové Vánoce, kterou připravila Správa Krkonošského národního parku. Začíná ve 13.30 před budovou Správy KRNAP.
Slovácké divadlo v Uherském Hradišti má před sebou poslední premiéru letošního roku, kterou bude pohádkový příběh Pinocchio. Je určen nejmenším divákům, ale i jejich rodičům a prarodičům. Režisérkou pohádky je Zoja Mikotová. Pinocchio bude poprvé uveden 26. prosince, divadlo jej však bude hrát také 27. a 28. prosince.
Ve Velké Bíteši se chystá na Štěpána od 15 hodin v kostele sv. Jana Křtitele Štěpánská koleda. Vánoční lidové zvyky a písně představí národopisný soubor Bítešan.
Na hradě Karlštejně je v neděli od 18 hodin připraven koncert O Vánocích zpívám, klášter Sázava přímo na Štědrý den připravil od 16 hod. rodinnou mši v poutním kostele sv. Prokopa a tamtéž od 18 hod. Rybovu mši Hej, mistře.
Vánoční koncert je připraven na neděli v Erbovním sále zámku Horšovský Týn, mše svatá na sv. Štěpána v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech.
I Morava může nabídnout množství příležitostí, jak si užít Vánoce v kouzelných historických interiérech. Návštěvníci si mohou o víkendech projít unikátní zámecký skleník v Lednici, pokoje zámku v Lysicích ozvláštní vánoční výzdoba a vánoční a silvestrovské prohlídky. Na Silvestra se bude provázet také na zámku v Rájci nad Svitavou. Vánoce s hračkami začínají 26. 12. 2010 na zámku Vranov nad Dyjí a Adventní zpívání rozezní zámeckou kapli ve Valticích.
Zamiřte na vánoční akci na nádvoří hradu Buchlov pod názvem Na Štěpána otevřená brána. Správa zámku ve Vizovicích zve na Vánoční výstavu andělů a Betlém v zámecké kapli.
Zámek v Boskovicích, který je v majetku rodu Mensdorff-Pouilly, pořádá od Štěpána třídenní kostýmované prohlídky. Zpestřují je divadelní scénky, v nichž ochotníci předvádějí, jak kdysi slavila svátky šlechta.
Renesanční zámek v Bučovicích na Vyškovsku připravil na konec roku výstavu věnovanou andělům. Své brány otevře 26. prosince. Návštěvníci na výstavě uvidí andílky v nejrůznějším ztvárnění. Patrně nejzajímavějším exponátem je kovová dekorace nazvaná Andělské zvonění. Roztáčejí ji zapálené svíčky. Ty uvádějí do pohybu andílka se zvonečky, které se při otáčení rozezvučí.
Barokní zámek ve Vranově nad Dyjí láká v období od 26. prosince do 2. ledna nejen na vánoční dekorace, ale i výstavu hraček z 19. a počátku 20. století. Jsou jich stovky a zaplnily čtyři komnaty. Pro nejmenší je připraven hrací koutek s dřevěným vláčkem, autojeřábem, kočárkem a houpacím koníčkem.
V kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi si v neděli můžete vyslechnout od 15 hodin vánoční koncert. Vystoupí komorní orchestr Far musica, pěvecký sbor města Bojan a chrámový sbor Václav.
Příběh o Ježíškově narození byl a je věčnou inspirací pro tvůrce betlémů. Česká republika se v jejich počtu řadí mezi betlémářské velmoci, protože výroba betlémů zde má tradici už od 16. století. V Praze se první betlém objevil už v roce 1560 a odtud se rychle šířil i do dalších regionů. Opravdovým pojmem betlémářství je Třešť, městečko mezi Telčí a Jihlavou. Zdejší betlémy jsou stavěny jako dioramata, vytvořená z pařezů, mechu a dalších přírodnin, v nichž jednotlivé stupně přecházejí v malovanou krajinu. Hlavní zvláštností je ovšem dvě stě let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách, kdy v době od 26. prosince do 2. února můžete betlémy vidět přímo v třešťských domácnostech. Každoročně aktualizovaný seznam přibližně dvaceti vystavovatelů získáte v turistickém informačním centru, domy jednotlivých betlémářů jsou zřetelně označeny. A nezapomeňte ani na pěkné jesličky v kostele sv. Kateřiny!
Keramické betlémy Miloslavy Vašíčkové si můžete prohlédnout v šumperském Vlastivědném muzeu. Mezi vystavenými exponáty je například i betlém umístěný ve skleněném demižonu. Výtvarnice z Třeštiny u Mohelnice se tvorbě keramických betlémů věnuje už více než dvě desetiletí. Kromě tradičních postav je doplňuje i řadou vlastních motivů.
Mezi známými lyžařskými středisky najdete letos i úplné novinky. Využijte bohatou sněhovou nadílku a vydejte se vyzkoušet nové resorty. Úplně poprvé se lyžaři mohou projet v supermoderním areálu Kouty v Jeseníkách, který byl vybudovaný po vzoru alpských středisek. Můžete v něm vyzkoušet první 6sedačkovou lanovku v Česku, více než 2 km dlouhé sjezdovky, snowpark nebo dětský park. Na rodiny s dětmi myslí i v novém lyžařském středisku Sněžník Dolní Morava na Králickém Sněžníku. Děti se vyřádí v dětském ráji s pohodlným pojízdným pásem nebo dětským lyžařským kolotočem. Všichni milovníci lehkého zimního adrenalinu pak přivítají 2,5kilometrovou osvětlenou sáňkařskou dráhu. Razantní proměnou prošlo také středisko Obří Sud Javorník. Myslí tu na lyžaře, snowboardisty i na ty, kteří si oblíbili jízdu na bobové dráze. Ta místní je s délkou 1,1 km jednou z nejdelších v Česku.
VÝSTAVY:
Nejvýznamnější projekty architektů Věry a Vladimíra Machoninových, jako jsou obchodní dům Kotva, Dům bytové kultury a okolí metra Budějovická v Praze, lázeňský hotel Thermal v Karlových Varech nebo budova bývalé československé ambasády v Berlíně, představuje do 30. ledna výstava v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze. Záměrem výstavy prací známého architektonického páru je mimo jiné ukázat, že hromadné spojování veškeré architektury 70. let s komunistickým režimem nemá opodstatnění.
Výstavu obrazů letošního laureáta Ceny kritiky 2010 za mladou malbu Vladimíra Houdka zahájila Galerie kritiků v Paláci Adria. Houdek představuje svou současnou práci. Sérii obrazů nazvaných Anagramy, na nichž si pohrává s geometrickými tvary a s barvami, doplňuje soubor maleb inspirovaných německým filozofem a výtvarníkem Richardem Agnerem. Obrazy vznikly přímo pro prostory Galerie kritiků v Paláci Adria.
Obraz není jen plocha k přiblížení iluze a příběhu, obraz je především předmět a hmotná – sama o sobě zajímavá – věc, domnívá se výtvarník Milan Houser. Ve své tvorbě zkoumá, co všechno obraz vydrží a jaké jsou jeho možnosti. Milan Houser používá speciální techniku nanášení desítek i stovek litrů změkčeného laku na plátno, výsledné obrazy schnou měsíce i léta a váží desítky kilogramů. Ukázku Houserovy práce z posledních let vystavuje galerie Dvorak Sec Contemporary na Dlouhé třídě v Praze. Výstava potrvá do 26. ledna příštího roku.
Manufaktuře na výrobu fajáns a kameniny v Holíči a jejímu zakladateli císaři Františku Štěpánovi Lotrinskému (1708 až 1765) je věnována výstava, kterou pořádá až do konce března příštího roku hodonínské Masarykovo muzeum. Byla vytvořena ve spolupráci s 20 kulturními institucemi z Moravy a Slovenska a prezentuje ty nejzajímavější výrobky, které v ní byly kdysi vytvořeny. Expozice je tvořena pestrou kolekcí holíčské keramiky zahrnující typické jídelní servisy a nádobí, sošky, ale také netradičními dózami například ve tvaru hlávky zelí nebo chřestu.
Tipy na víkend vysílá ČRo 1 – Radiožurnál každý pátek v Odpoledním Radiožurnálu s Jiřím Chumem mezi 12.30 a 15.00 a také ve Víkendovém Poledním Radiožurnálu.
Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš e-mail: vikend@rozhlas.cz. Pište také na adresu Český rozhlas 1 – Radiožurnál, Tipy na víkend, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2.
Pěkný víkend přeje Naděžda Hávová.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Praha a Středočeský kraj chystají zdražení dopravy. U papírových jízdenek má cena vzrůst o třicet procent
-
Pokud Trump spustí zvýšená cla, EU musí zareagovat stejným způsobem, myslí si Lipavský
-
Německý ministr navrhuje opět zavést povinnou vojenskou službu. V armádě mu schází 20 tisíc lidí
-
Medvědice se dvěma mláďaty zaútočila na Slovensku na muže. Se zraněními ho převezli do nemocnice