Ta děvčata nám nějak moc pijí, řekli si v Maďarsku. A vyhlásili Suchý listopad

V Maďarsku začala série akcí pod společným názvem Suchý listopad. Mluví se také o „ženě za pultem“ podle starého televizního seriálu, který znají i tam. Není to ovšem narážka na prodavačky, ale na dámy, které postávají u barového pultu a pijí a pijí. Jestli má měsíc bez alkoholu zaměřený právě na ženy šanci uspět zjišťoval v Budapešti Gregor Martin Papucsek.

V zábavné čtvrti v Pešti je nejvíc podniků na čtvereční metr a možná že i na celé planetě. Hemží se to tu mladými lidmi – i děvčaty. Zastavuji se u zahrádky jedné restaurace, kde se baví několik dívek. První mi hned se smíchem říká, že má příliš mnoho přátel na to, aby nepila. Zní to celkem vážně, i když se snaží udržet veselý tón. A pak svoji závažnou myšlenku dokončí: „Našimi přáteli nejsou ti, kdo Suchý listopad dodržují.“

Až dvě třetiny Čechů má sklon k alkoholismu. Chystá se regulace a specializované obchody

Alkohol

Krabičky cigaret už se v Česku prodávají rok jen s odpudivými obrázky. Na konci května navíc stát zakázal kouření v restauracích. Tím ale boj proti návykovým látkám nekončí. Na řadu přichází regulace alkoholu.

Nejde o žádnou novátorskou akci. Vymysleli ji Britové a v Maďarsku se koná už čtvrtý ročník. Letos poprvé jsou ale v centru pozornosti ženy.

Nebezpečné uvolnění

Polovinu z milionu alkoholiků v Maďarsku totiž tvoří právě ženy a stejný je i poměr žen v kritické skupině rizikových „popíječů“. I těch je několik set tisíc, dozvídám se od Timey Békésiové, konzultantky nadace Modrá tečka, která letos přesvědčuje ženy k účasti na Suchém listopadu.

Zmiňuje mnoho lidí, kteří se do iniciativy zapojili, když si večer v šest nedali své obvyklé pivo, a pak nevěděli, jak se mají na závěr dne uvolnit a zbavit nahromaděného stresu. Zkrátka jak dobít baterky.

Alkohol je u průměrného člověka ne jedním z pěti či deseti, ale doslova jediným pramenem potěšení. To je opravdu špatné, přestože téma alkoholu vyvolává často úsměv – a ne jen po vypití pár piv.

Alkohol, pití alkoholu, konzumace alkoholu, pivo

Nepít je výzva, ale pro někoho jiného

Ani dívka číslo 2 není dojatá z myšlenky na Suchý listopad. Prý pije vždy, když má chuť. Připouští sice, že měsíc bez alkoholu znamená i pevnější zdraví, ale nepijí prý s kamarádkami tolik, aby to musely dodržovat právě teď v listopadu. A další přítelkyně dodává, že se rády napijí hlavně, když se jde někam ven.

Začíná Suchej únor. Iniciativa nemusí pomoci jen alkoholikům, říká adiktolog

Miroslav Barták

Iniciativa Suchej únor – měsíc nezávislosti chce motivovat Čechy, aby si zkusili během nejkratšího měsíce v roce nevypít ani kapku alkoholu. Cílem je získat odstup a mít svoje pití pod kontrolou, říká v rozhovoru s Lucií Výbornou adiktolog Miroslav Barták z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Víc filozoficky se na celou věc dívá mladý muž opodál. Podle něj je těžké dodržovat Suchý listopad zejména tady v Budapešti. „Ať přijdeš kamkoli, narazíš na zahrádku nějaké restaurace. Ale je to výzva – nepít,“ říká mladík, který tuto iniciativu spíše vítá a je rád, že se k ní někdo připojí. I když ještě prý nepotkal nikoho, kdo by to dodržoval.

Problém, o kterém se nemluví

Ale žerty stranou. Suchý listopad je vážně míněná iniciativa, která otevírá ve společnosti tabuizované téma alkoholismu žen. I když děvčata v zábavné čtvrti o něm problém mluvit nemají.

Diskutovat o tom a sdílet svoje zkušenosti s jinými, i kdyby šlo třeba jen o příležitostnou touhu po skleničce, je vlastně jakýsi kreativní mentální fitness. Nic výstižnějšího mě nenapadá.

autoři: Gregor Martin Papucsek , and
Spustit audio