T-Mobile přichází s novými neomezenými tarify. Mobilní revoluce se ale odkládá, říká analytik

28. březen 2017
mobil

Největší mobilní operátor v Česku, společnost T-Mobile, přichází s novou řadou neomezených mobilních tarifů, které budou k dispozici od dubna. Nejlevnější bude stát 499 korun měsíčně, nejdražší pak 2,5 tisíce korun. Dočkají se zákazníci po letech další mobilní revoluce v cenách?

Novinka cílí hlavně na uživatele, kteří často surfují na internetu. Za bezmála pět set korun mohou využít až 10 GB dat měsíčně. Jenže má to háček. U tohoto tarifu si musí zvlášť připlatit za volání a taky za SMS.

Doposud T-Mobile nabízel 1,5 GB dat za necelých 750 korun. Právě takovou cenu si shodně účtují i ostatní operátoři. V jiných evropských zemích přitom lidé za stejné služby platí i poloviční částky.

Firma prý vychází z potřeb zákazníků, říká za T-Mobile Dušan Švalek a dodává, že to není reakce na mediální a politický tlak poslední doby.


Už v únoru přišel s navýšením datového balíčku třeba Vodafone. Může ho využívat až čtyřčlenná skupina lidí, a to za zhruba 2,5 tisíce korun. Ptali jsme se i společnosti O2, jestli na novou nabídku svého konkurenta zareaguje – plány ale neprozradila.

Reakce na politický tlak?

Podle oslovených analytiků ale operátor reaguje na tlak politiků. Ten se navíc v posledních týdnech zvyšuje. Cílem je, aby čeští zákazníci měli podobné podmínky jako zákazníci v zahraničí. Jenže podle analytika internetového portálu Ušetřeno.cz Tomáše Tichánka k zásadním změnám v ceníku operátorů nedochází.

„Podle našich průzkumů zákazníci očekávají od operátorů více – zejména snížení cen, k němuž nedošlo. Skutečná mobilní revoluce se proto odkládá. Ta přijde teprve ve chvíli, kdy dojde k ještě výraznějšímu navýšení mobilních dat, ale zároveň k poklesu paušální měsíční ceny tarifů.“

Provoz mobilního internetu je podle operátorů nákladný. S tím ale nesouhlasí Český telekomunikační úřad. Podle něj jde jen o obchodní praktiky firem. Češi jsou proto závislí na datových limitech, které stanovují sami operátoři. Pokud chtějí uživatelé na internetu surfovat víc, musí si připlatit za internet zvlášť.