Svět divadla kabuki je velmi uzavřený. Klany herců mezi sebe cizince nepustí, říká japanolog Petr Holý
Ve čtvrtečním hostu Radiožurnálu se mluvilo o Japonsku. Moderátorka Lucie Výborná si totiž povídala s Petrem Holým, ředitelem Českého centra v Tokiu, který podle svých slov v Japonsku dospěl.
„Do Japonska jsem přišel v roce 1991,“ zavzpomínal Petr Holý ve vysílání a popsal i své první pocity z pobytu v této zemi. „Člověk, který se chystá do země, o kterou se zajímá, mívá velká očekávání. Japonsko mě však nezklamalo,“ uvažuje.
Moderátorka Lucie Výborná se Petra Holého ptala především na postavení žen v japonské společnosti. „Mnoho jich přejímá tradiční úlohy a vůbec se nezamýšlí nad svou možnou kariérou. V umění je však situace jiná a mezi vedoucími pracovníky galerií bychom našli mnoho žen,“ upozorňuje s tím, že mezi svými vrstevníky v Japonsku není téma genderové vyváženosti příliš aktuální.
Japonská hierarchie má podle Petra Holého něco do sebe. „Systém je dnes nastaven tak, že se ředitelem firmy stane člověk, který v ní začínal pracovat na nejnižších pozicích. Zná všechna zákoutí své společnosti, a tak může bezvadně rozhodovat,“ popisuje s tím, že japonský firemní systém funguje jako rodina. „I vztahy mezi pracovníky jsou opravdu velmi silné,“ dodává.
Jak Japonci vnímají dílo Jana Švankmajera? V jakých momentech Japonce jen těžko dokážeme pochopit? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru s Petrem Holým.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...