Stále více řidičů odmítá dechovou zkoušku. Nové sankce pro ně budou velkým varováním, odhaduje policista
Stále více řidičů v Česku odmítá při policejní kontrole testy na alkohol a jiné návykové látky. Ukazují to statistiky přestupků a trestných činů ministerstva dopravy. Loni se motoristé nechtěli podrobit testu ve více než 7 000 případech, což je téměř dvojnásobek oproti roku 2018. Jak situaci řešit prozradil Michal Hodboď z Policejního prezidia.
Policisté dělají testy na alkohol automaticky při jakékoli silniční kontrole už více než 10 let. Čím si vysvětlujete nárůst odmítnutých dechových zkoušek v poslední době?
Je potřeba se podívat na onu statistiku, která vychází z přestupku, kdy řidič vyšetření odmítne. Týká se to ale jak alkoholu, tak návykových látek. V případě alkoholu tolik odmítnutí není, větší počet odmítnutí je v případě vyšetření na návykovou látku.
Čtěte také
Je to do jisté míry dáno i postupem, který upravuje legislativa. V případě alkoholu jsou provedeny dvě dechové zkoušky na místě kontroly. Pakliže je naměřená hodnota v souladu s metodikou ČMI, není už potřeba provádět odběr biologického materiálu. Ale v případě návykových látek, pokud je na místě orientační test pozitivní, následuje vždy výzva k tomu, aby se řidič podrobil odbornému lékařskému vyšetření. A zde se často setkáváme s tím, že řidiči odmítnou.
Sankce za odmítnutí jsou však někdy i větší než tresty, které hrozí v případném trestním řízení po odborném lékařském vyšetření.
V sousedních zemích jsou sankce za odmítnutí testu mnohem vyšší. Proč ne u nás? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
,Řidič, který nechce test, skoro jistě alkohol v krvi má.‘ Ministerstvo zpřísní tresty za odmítnutí kontroly
Dopravní expert Roman Budský je přesvědčen, že řidiči odmítají testy úmyslně. „Je daleko větší informovanost těchto lidí o tom, že se vyplatí odmítnout, protože je to přestupek,“ popisuje Budský.
-
17letí za volantem? Do přípravy mladých řidičů chceme zapojit i rodiče, argumentují autoškoly
Mladí lidé od 17 let by mohli řídit osobní auto pod dohledem někoho zkušeného. Počítá s tím novela zákona. Jak možné změny pro mladé řidiče hodnotí zástupci autoškol?
-
Důležité je, v jakém prostředí začne mladý člověk řídit, říká ke snížení věkové hranice odborník
Co přinese novela silničního zákona, která má zjednodušit bodový systém a zpřísnit postihy za závažné přestupky? A proč se má snížit věková hranice řidičů?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.