Spotřeba vody je menší než před 30 lety. Problém je ale zemědělství, upozorňuje technolog pitných a odpadních vod

27. srpen 2019

Každé spláchnutí toalety nebo vypuštění vany plné pitné vody je luxus. Přesto se prý situace lepší. „V době sametové revoluce jsme na hlavu spotřebovávali 300 až 400 litrů. Dnes je to asi 90 litrů,“ upozorňuje v rozhovoru s Lucií Výbornou Tomáš Brabenec, technolog pitných a odpadních vod. 

Pokles spotřeby vody má hned několik důvodů. Jako první Tomáš Brabenec zmiňuje růst ceny vody. „Růst ceny odpovídá poklesu spotřeby,“ podotýká. Roli v obrovské spotřebě vody v době před 30 lety ovšem hrálo i intenzivní zemědělství. „Voda se tehdy spotřebovávala šíleným způsobem, je to vidět i na úpravnách vody.“

Čtěte také

V rámci Evropy i v rámci světa jsme na tom tedy podle něj relativně dobře. Přesto je co zlepšovat. „Plná vana každý den nebo splachování pitnou vodou je luxus. Když si to vezmeme v kontextu toho, že 3,5 miliardy lidí na světě nemá dostatečný přístup k pitné vodě.“

Voda v krajině

Nejde ovšem jen o změnu přístupu člověka jako jednotlivce, ale i změnu přístupu společnosti jako takové. „Měli bychom co nejvíc podporovat zadržování vody v krajině. Jsme vnitrozemský stát bez velkého zdroje vody, ze kterého voda poměrně rychle odtéká. A co se týče zadržování vody, nejsme na tom úplně dobře,“ zdůrazňuje Tomáš Brabenec. 

Na vině je podle něj odvodňování krajiny nebo nehospodárné zemědělství. „U nás jsou nekonečné lány zemědělských plodin, v Rakousku jsou menší pole, kde se střídají plodiny, tak aby se voda dokázala v půdě zadržet.“

Měli bychom se zamyslet nad tím, jak hospodaříme s vodou v krajině. A také hledat nové zdroje vody.
Tomáš Brabenec

Nové zdroje vody přitom podle Tomáše Brabence existují. Zjistily to už státy jako Izrael nebo Jihoafrická republika, které se naučily využívat odpadní vodu. „Zatímco my vyčištěnou vodu vypouštíme do řeky, oni vyčištěnou odpadní vodu vezmou a přeženou ji přes další technologii. Nakonfigurovali totiž technologie, které dokážou prvky, které ve vodě ještě zbývají, odstranit.“ Konečným produktem tak je voda téměř na úrovni pitné vody.

Jakou roli na celkovou spotřebu vody může mít napouštění bazénu na léto? Jak funguje domácí čistička vody? I to se dozvíte v celém rozhovoru, který si můžete kdykoliv poslechnout.

autoři: Lucie Výborná , als