Spory kolem budoucího Kříže smíření

8. květen 2002
Co nás pálí , Co nás pálí

Nesouhlas řady občanů Teplic nad Metují vyvolal záměr postavit na nedaleké Bukové hoře kříž smíření věnovaný obětem národnostních sporů na Broumovsku. Konkrétně bude připomínat smrt 23 starých lidí, žen a dětí zabitých v červnu 1945 při tzv. divokém odsunu sudetských Němců. Podrobnosti zjišťoval Miroslav Ponomarev.

Jak upozorňuje starostka Teplic nad Metují Věra Vítová, postavení památníku schválilo většinou 7 hlasů z přítomných 10 městské zastupitelstvo.

Věra Vítová: Sestává z pomníku a kříže smíření, který by měl symbolizovat tu nabízenou ruku ke smíření za bezpráví, které se tady odehrálo.

Kromě města Teplice nad metují se na projektu podílí společnost Tuž se, Broumovsko a sdružení dobrovolných aktivit Inex, jehož předsedou je Petr Kulíšek.

Petr Kulíšek: Tady nad tou krajinou visí nějaká nezodpovězená věc, a to je důvod, proč do toho projektu dáváme tolik energie a proč nám o to jde.

Výhrady k podobě, v jaké by památník měl vzniknout, má místostarosta Teplic nad Metují Miroslav Sýkora.

Miroslav Sýkora: My nesouhlasíme s tím, aby se tam vybudoval památník v hodnotě asi těch 690 000 Kč, nějaký pomníček jednoduchý, věnovaný nějakým obětem. Pomník v tomto rozsahu považujeme za zbytečné monstrum, proto jsme proti této akci.

Věra Vítová. Ten pomník je umělecké dílo. Monstrem bych označila úplně něco jiného.

Reaguje starostka Teplic nad Metují Věra Vítová. Takhle věc vidí někteří tepličtí občané.

Občané: Nejsem přítel toho, aby se stavěly takové památníky.

Občané: Já nevím o tom nic, že se tady má něco stavět, ale mně to nic neříká. Ať si dělají, co chtějí.

Občané: Ti byli zastřeleni, to bylo po válce, tak to absolutně schvaluji.

Občané: Pro mě to je blbost ten pomník, vyhozené peníze.

Věra Vítová: Z tzv. peněz daňových poplatníků na to zastupitelstvo uvolnilo částku 40 000Kč a zbytek, to je úkol těch subjektů, které do té realizace jdou.

Říká starostka Teplic nad Metují Věra Vítová. Místostarosta Miroslav Sýkora má ale další výhrady.

Miroslav Sýkora: Nějaké usmíření nemůžu startovat rokem 1945, jsou to kriminální věci, které by se měly potrestat, ale nelze se obávat o všechno, jak to je.

Petr Kulíšek: Já si myslím, že to je hlavně gesto, kdy vyjadřujeme lítost nad tím, co se stalo a ne, že říkáme někomu konkrétnímu, aby omluvil naše činy.

Reaguje předseda sdružení Inex Petr Kulíšek. A starostka Teplic nad Metují Věra Vítová dodává.

Věra Vítová: My to pojímáme jako památník události na Broumovsku, jak před válkou, tak po válce.

Názory některých lidí chápe předseda sdružení dobrovolných aktivit Inex Petr Kulíšek.

Petr Kulíšek: Ti lidé mají nějakou bolest, kterou si v sobě nevyřešili a mají v ní jasno jako by a samozřejmě nepočítáme s tím, že všichni přistoupí na ten názor náš, ale spíše nám jde o to, aby třeba o tom přemýšleli jinak.

Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura. Texty neprochází korekturou.

autor: Miroslav Ponomarev
Spustit audio

Více z pořadu