Sportovcem i po osmdesátce

Na Jizerskou 50 klidně i v 80! Základ úspěchu je sportovat s partou a pořád být v pohybu, říká Jaroslav Haupt

10. únor 2019
Předchozí díl
Následující díl

Žije v Praze, ale každou volnou chvíli vyráží na hory a nejčastěji na běžky do Jizerek. Když neběží Běchovickou desítku nebo Velkou Kunratickou, trénuje v Kunratickém lese. Dvakrát týdně chodí plavat a vloni dokončil pěší pouť do Santiago de Compostella. Letos se nastávající osmdesátník Jaroslav Haupt chystá znovu na Jizerskou padesátku, kterou vloni zajel za čtyři a půl hodiny.

Sníh se třpytí na slunci a Jaroslav Haupt korkem leští lyže. S kamarádem Jirkou Langem vyrazili z Prahy do Bedřichova, v nové převlékárně si nechali batohy a vyráží do stopy.

„Včera jsme tu byli taky, čas nás nehoní,“ říká veterán a zkouší ve svahu odraz. „To vypadá dobře, kdyžtak u Buku přimázneme.“ Dvojice svižně vyráží na Hřebínek, aby si zajezdila a odpoledne se za světla dostala do Prahy.

Každý rok několik závodů

„Jirka jezdí první, my jsme tak navyklí z kola. Pořád se otáčí, jestli mě neztratil,“ říká Haupt s trochou nadsázky. Skoro o deset let mladší kamarád byl na Jizerské padesátce pomalejší o jednu minutu.  „Protože on musel jednou na toaletu,“ vrací poznámku Jirka.

„Já už mám křehké kosti, tak nemůžu z kopce rychle,“ říká Jaroslav na kopci před Kristiánkou a pouští lyže. S lyžováním a se sportem začínal až po třicítce, když si prošel krušné období jako stavař na mnoha štacích po Československu, které skončilo v protialkoholní v léčebně.

Od té doby abstinuje, nekouří a sportuje. Závodů absolvuje každý rok několik. Vloni jel třeba i Krkonošskou sedmdesátku a s Jirkou přemýšlejí, co si tak ještě naplánují letos.

Jaroslav Haupt poctivě trénuje na Jizerskou padesátku, aby se dostal hluboko pod pět hodin a tím pádem za sebou nechal pár set mladších závodníků. Starších už za sebou moc nenechá, těch bude na startu jako prstů na jedné ruce. „Nerad bych ale spadl s formou a skončil někde vzadu, nedej Bože, aby na mě čekali pořadatelé. To bych snad radši ani nešel na start.“

„Že bychom zase zkusili ‚marču‘“, poznamenává Jaroslav a má na mysli Marciolongu, populární závod na 70 kilometrů v italských Alpách. Nakonec ho letos odjel jenom Jirka. „Já byl třeba i v Rusku. Tam to začalo zdravotní prohlídkou, po které mi doktorka dala dvě tabletky soli,“ tahá Jaroslav z rukávu jednu historku za druhou. 

Musíš se hýbat

„Všechno je to o partě. Bez toho to nejde.“ To dokládá náhodné setkání ve stopě. Ze zákruty se vynoří kamarád František Peterka, který jel Jizerskou padesátku poprvé v roce 1972.

„Byli jsme spolu v Peru pod Huascaránem, vzdát holt našim horolezcům.“ Tohle je podle Jaroslava základ úspěchu, sportovat s partou. A pořád v pohybu. „Já neříkám úplně všemu sport, ale musíš se hýbat.“ 

Vloni jel Jaroslav Haupt Jizerskou padesátku za 4:32:16. Letos by chtěl svůj čas překonat a připnout si další dřevěnou známku ze závodu. „Končit ještě nehodlám.“

Spustit audio