Spoluautorka průlomových molekulárních nůžek převzala na Mendelově univerzitě čestný doktorát

Jak funguje současné genetické inženýrství a jaké nemoci jím umíme léčit? To uslyšíte v rozhovoru od držitelky Nobelovy ceny Emanuelle Charpentier
Genetické inženýrství není jen tématem sci-fi filmů. Dnes díky němu pěstujeme výživnější plodiny nebo léčíme závažné nemoci. Tento vývoj zásadně urychlil objev metody CRISPR/CAS.
Emanuelle Charpentier, francouzská výzkumnice v oblastech mikrobiologie, genetiky a biochemie, za něj před třemi lety získala Nobelovu cenu za chemii. Mendelova univerzita jí ve středu 13. září udělila čestný doktorát. V rozhovoru pro Český rozhlas vysvětlila, v čem je CRISPR/CAS převratný.
Charpentier významně přispěla k vývoji takzvaných molekulárních nůžek, jednoho z průlomových nástrojů genového inženýrství. Technologie má nezpochybnitelný dopad na společnost a lidstvo, nadále se rychlým tempem rozvíjí a téměř každý týden přináší nové vzrušující poznatky, řekla genetička a biochemička v proslovu před akademickou obcí.
„Molekulární nůžky CRISPR-Cas9 umožňují s vysokou přesností editovat DNA zvířat, rostlin a mikroorganismů, což otevírá nové možnosti v léčbě dědičných chorob, nádorových onemocnění, výzkumu rostlin a kulturních plodin, vývoji antivirových terapií, ale i v základním výzkumu,“ uvedl prorektor Mendelovy univerzity Martin Klimánek.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Špitálníková: Nevím, jestli Severokorejci v mé knize říkají na sto procent pravdu. A je mi to jedno
-
Když se všichni cítí jako Češi. ‚Nic tak silného jako hokejový šampionát nezažíváme,‘ říká sociolog
-
ONLINE: První fotky vyměněných zajatců. Rusko a Ukrajina si za tři dny vrátí celkem 2000 lidí
-
Na studium na Harvardu se chystal roky, teď je ohroženo. Českému studentovi hrozí, že mu zruší víza