Společnost Pleas v Havlíčkově Brodě končí

20. listopad 2003
Pod kůži

S posledním listopadovým dnem skončí v Chlumci nad Cidlinou s výrobou tamní provozovna společnosti Pleas Havlíčkův Brod. O práci tak přijde přes 150 švadlen, které budou těžko hledat kvalifikovanou práci. O příčinách pátral redaktor Miroslav Ponomarev.

V Chlumci nad Cidlinou se podle starosty Miroslava Uchytila dramaticky zvýší nezaměstnanost, a to až na 20 procent. V polovině příštího roku totiž navíc z města odejde vojenská posádka. Propuštěné švadleny z Pleasu přitom odpovídající zaměstnání nenajdou.

Miroslav Uchytil: Část jich zatím nalézá práci ve výrobě sendvičů v Žíželicích, což je jednoznačně velká degradace jejich povolání.

David Kafka: Důležité je, že budou mít nějaké jiné alternativní zaměstnání, které by je uživilo. Kvalifikace je jedna věc a uživit se je mnohem podstatnější okolnost.

Reaguje ředitel Úřadu práce v Hradci Králové David Kafka. Úřad práce se přesto snažil a dosud snaží uzavření chlumecké provozovny Pleasu odvrátit.

David Kafka: Udělali jsme takovou věc, že jsme oslovili potenciální zaměstnavatele v okrese Hradec Králové i mimo něj, o kterých jsme věděli, že by takovou investici mohli koupit a nasměrovali jsme je samozřejmě na firmu Pleas v Havlíčkově Brodě, aby s nimi jednali o eventuálním pronájmu, prodeji, zapůjčení, nevím, jaké všechny alternativy by mohly nastat.

Starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil se domnívá, že příčina je v celkem neradostném stavu našeho textilního průmyslu. Na něm se prý ve značné míře podílí prodej levného a přitom nekvalitního pašovaného zboží na tržnicích.

Miroslav Uchytil: Nikoho to nezajímá, jednou za půl roku uvidím v televizi takovou náhlou akci, jako že někdo přepadl tržiště a náhle tam nikdo nerozumí česky, nikdo se k těm výrobkům nehlásí. Kdyby se toto důsledněji a plošně kontrolovalo v celé republice, tak tady tyto velmi nekvalitní výrobky nebudou a náš textilní průmysl by se zachránil.

Oto Mach: To jsou zcela mimořádné akce, které nelze provádět pravidelně. Zrovna tak, jako není v našich silách kontrolovat veškeré dopravní prostředky, které toto zboží k nám dovážejí.

Tvrdí tiskový mluvčí celního ředitelství v Hradci Králové Oto Mach. Vliv na situaci by podle starosty Chlumce nad Cidlinou Miroslava Uchytila mohlo mít uvážlivější přístup našich spotřebitelů.

Miroslav Uchytil: Když vidí triko za 40 korun, tak si ho koupí, ale po prvním vyprání z něj má takový hadr se čtyřmi otvory, kde vůbec přemýšlíte, kudy si ho vlastně na sebe navléci.

Další překážkou v razantnější postupu je ale podle mluvčího celního ředitelství Oto Macha skutečnost, že nekvalitní levné zboží na stáncích často ani není pašované.

Oto Mach: Dnes už je to tak, že i dost velká část tohoto zboží se u nás přímo vyrábí, a tam už potom my jako celní správa v podstatě nemáme žádné kompetence.

Celý pořad Pod kůži připravil redaktor Miroslav Ponomarev.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: Miroslav Ponomarev
Spustit audio

Více z pořadu