Sociální demokracie si na debatě měla platit svoji klaku

7. květen 2010
Zblízka

Za to, že při předvolební veřejné debatě Českého rozhlasu v Ústí nad Labem tleskali Jiřímu Paroubkovi, dostali někteří lidé z publika finanční odměnu. Dva z nich to potvrdili Radiožurnálu. Do sálu ústeckého Národního domu, kde se diskuse včera vpodvečer konala, zamířily už brzy odpoledne i desítky příznivců ČSSD. Musela se kvůli nim zvyšovat kapacita sálu a atmosféra byla velmi bouřlivá.

Nesouhlasné bučení se ozývalo během celé předvolební debaty, když mluvil Petr Gandalovič z ODS a další političtí rivalové předsedy sociální demokracie Jiří Paroubka. Ten je v Ústeckém kraji jedničkou kandidátky. Jeho aktivní a hlasití příznivci tvořili drtivou většinu publika.

„Pan Paroubek nikdy neřekne ano, nebo ne. Je vždycky někde mezi. Má tady zřejmě zaplacené fanoušky. Aspoň se to všude šušká,“ všímali si i lidé, kteří si přišli vyslechnout jednotlivé kandidáty. Radiožurnálu to nakonec přiznali i dva z najatých komparsistů.

„Přišla SMS, že můžu dělat publikum v Národním domě. Neřekla, co to má být, ale že za to dostanu tři stovky a že to bude v Národním domě asi od dvou do šesti,“ řekla dívka, které ještě není ani osmnáct let, a proto nemůže volit.

Český rozhlas má k dispozici i SMS zprávu, prostřednictvím které byla část publika do ústeckého Národního domu sezvána. Stojí v ní, kde a u koho se mají zájemci hlásit a že za účast při natáčení diskuse dostanou tři sta korun. Bylo zřejmé, že příznivce ČSSD v sále řídilo několik mužů, kteří lidem gesty napovídali, jaké emoce mají dát najevo: kdy tleskat a kdy naopak pískat, bučet a pokřikovat.

„Byli tam páni, kteří jednoznačně dávali najevo: teď tleskejte, teď bučte. A vůbec nezáleželo na tom, co lídr strany řekne. Jde jenom o to, za jakou stranu tam je a jak vypadá,“ říká mladík, který potvrzuje, že byl také naverbován za peníze. Odměnu 300 korun dostal hned po debatě.

„Věděli jsme, že se máme dostavit za paní Horáčkovou, která už byla obeznámena s tím, že nás má vyplatit. Tak jsme za ní přišli a byly tam různé čachry, protože všichni už tušili, že to asi nebude v pořádku a že ti lidé nefandili pro nic za nic. Pak jsme šli za ní do dodávky a ona nám tak jako potajmu předala peníze. Tři stovky za každého,“ upřesnil mladík.

Jiří Paroubek i přesto po skončení debaty jednoznačně odmítl, že by si jeho lidé pro něj najali placené fanoušky. „Modrý tým si možná nějak platí, tak možná z toho pánové vycházejí, že si někdo něco platí. To skutečně v sociální demokracii není. Ti lidé přišli spontánně, jsou trochu rozhořčeni po těch předchozích událostech,“ tvrdil po skončení diskuse předseda sociální demokracie.

„Ten fakt je jediný. Napadány jsou jenom mítinky sociální demokracie, tak tady se možná stoupenci ČSSD naštvali, přišli a řekli si, že možná pány potrápí, to je všechno. Mně se to nelíbilo, ale takový je svět,“ dodal šéf ČSSD.

Jeho protivníci v debatě ale jednání fanoušků v sále ostře odsoudili. „Trošku mě mrzí, že občané České republiky mají pocit, že v Ústí žijí jenom hulváti. Musím říct, že hulváti byli jen za jednu stranu,“ říká místopředseda ODS Petr Gandalovič.

Zaskočen byl i ústecký lídr Věcí veřejných Milan Šťovíček: „Jsem velmi překvapen z reakce lidí, kteří tam byli. To mně dobře nedělá.“

Videozáznam debaty z Ústeckého kraje najdete na internetu, na adrese zprávy.rozhlas cz.

autoři: luh , osu
Spustit audio