Slovenské divadlo Romathan uvádí hru Stratena láska

12. květen 2018

Už několikrát jsme v našich pořadech zmínili divadlo Romathan, které je jediné svého druhu na Slovensku. Jedná se o divadlo romské národnostní menšiny, které vzniklo před 26 lety a které se snaží přes divadelní umění spojit Romy a majoritu. Svá představení hrají v romštině a ve slovenštině. Nejinak je tomu i v 74. divadelní hře, která má název Stratena láska / Našado kamiben:

Počet Romů v Evropě se odhaduje na 10 milionů. I díky tomu Romové představují největší menšinu na starém kontinentě. Ve většině zemí patří mezi nejchudší vrstvy obyvatelstva a často se setkávají s diskriminací ze strany většinové populace. Právě chudoba je jedním z důvodů, proč Romové migrují z východu Evropy na západ. Až do 20. století Romové žili ve více méně dobrých vztazích s ostatními místními lidmi. Ředitel divadla Romathan, Karol Adam, mluví o hře Stratena Láska:

„Jde o celovečerní hru z historického prostředí. Hra je o lásce, o vztazích a o životě Romů v 19. století. V době, kdy soužití majority a romského obyvatelstva, které tehdy žilo klasickým kočovným životem.“

Více jak 9 procentní podíl má romská populace v Makedonii, Bulharsku, Rumunsku a na Slovensku. Více než 2 miliony jich žije právě v Rumunsku.

„Záměrně jsme vybrali oblast v dnešním Rumunsku, protože zde žije hodně Romů. Navíc jejich zvyky jsou dost podobné jako u ostatních Romů, některé z tradic se dokonce zachovaly v romské identitě.“

Téma lásky si do inscenace vybrala autorka, režisérka hry a současně členka divadelního souboru Žaneta Štipáková:

„Námět se zrodil čistě v mojí hlavě. Všechno to čtení romantických knih, dívání se na romantické filmy – od každého trochu a dílo bylo na světě.“

„Součástí jsou tance, i rumunské tance, ale ty jsou uzpůsobené naší muzice. Spojili jsme Rumunsko se Slovenskem. Stejně tak zpěvy.“

Pokračuje ředitel divadla Romathan Karol Adam:

„Hra obsahuje hodně tanečních prvků a pěveckých čísel, což je Romům velmi blízké. Samozřejmě nechybí činohra, tedy ve výsledku jde o maličký muzikál, ale muzikálem to nazýváme neradi. Co se týče romského a slovenského jazyka – děj je nastavený tak, že se oba prolínají. Romský jazyk zní častěji v dialozích mezi Romy, když spolu řeší dramatické situace a divák to velmi dobře dokáže pochopit.“

V hlavních rolích se představili Nikolaj Gábor, Roman Godla, Patrícia Šusterová a Timea Žigová. Znovu autorka hra Stratena Láska Žaneta Štipáková:

„Diváci se určitě mají na co těšit. Hra je ve slovenštině i v romštině, tedy hrajeme i ve svém jazyce.“

Dodejme, že rodnou řečí mluví romské postavy obyčejně v dialozích mezi sebou v romské osadě.

autor: mst
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.