Slavné maratonské vítězství Emila Zátopka na olympijských hrách v Helsinkách slaví 70. výročí!
V poslední olympijský den, krátce po 18 hodině 27. července 1952 se otevřela maratonská brána stadionu a sedmdesát tisíc natěšených fanoušků doprovodilo jásotem Zátopka ke třetímu vítězství tentokrát v maratonu, který tehdy běžel poprvé v životě. Nejlepší český atlet 20. století se do dějin zapsal legendárním vítězstvím na 5000 metrů, 10 000 metrů a maratonu, což se žádnému jinému atletovi v historii nepodařilo. Jak Vás zasáhlo jeho běžecké galapředstavení v Helsinkách 1952?
Svůj triumf v maratonu se pokusil zopakovat i na olympiádě 1956 v Melbourne, záměr mu však překazilo zranění. Záběry z jeho nesmírně bojovných finišů závodů obletěly svět a Zátopek, přezdívaný jeho manželkou a výbornou oštěpařkou Danou jako "Ťopek", se i dodnes řadí mezi nejlepší světové vytrvalce všech dob. Rodák z Kopřivnice nebojoval pouze na atletické dráze, ale i na politickém poli.
Běžecká kariéra Emila Zátopka začala souběžně s nástupem komunistů k moci a tvrdě pracující a trénující sportovec z dělnické třídy se tak na dlouhou dobu stal symbolem režimu. Zátopek byl navíc vojákem, členem KSČ, v roce 1950, již jako vysoce profilovaný olympijský vítěz, podle článku v Rudém právu schválil justiční vraždu Milady Horákové. Režim ho miloval, podporoval a Zátopek, který se o politiku moc nezajímal a chtěl hlavně závodit, šel prostě s dobou.
Mezi nejznámější citáty Emila Zátopka patří:
- „Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.“
- „Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton.“
- „Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň.“
- „Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů.“
Česká lokomotiva, jak mu také mnozí přezdívali, přivezla z olympijských her celkem pět medailí, ke čtyřem zlatům přidal ještě stříbro, třikrát se stal evropským šampionem a během kariéry překonal víc jak šedesát českých a osmnáct světových rekordů. V roce 1948 si vzal za ženu oštěpařku Danu Ingrovou, která ve stejný den vítězství svého manžela Emila v běhu na 5 000 metrů na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 zvítězila ve své disciplíně.
Související
-
Manželé Emil a Dana Zátopkovi: Osudový atletický pár, který ve stejný den vybojoval olympijské zlato
„Můj kmotr Ingr Sergěj byl emigrantem v Benešově vládě, což se se mnou táhlo celý život, třeba i při Emilově žádosti k svatbě,“ vzpomínala na těžké období Dana Zátopková.
-
Zátopek byl rukojmím totalitního státu. Stal se z něj idol zapojený do propagandy, míní historik
Emil Zátopek byl jedním z našich největších atletů. V oblasti občanské ale najdeme hned několik selhání.
-
Nejdůležitější je příprava, věřil běžec Emil Zátopek. Na olympiádu odjížděl s vírou ve zlato
Legendární běžec Emil Zátopek se celý život řídil heslem „Když nemůžeš, tak přidej“. Právě neúnavná snaha ho dovedla k řadě olympijských medailí i rekordů.