Skákat padákem mohou děti i handicapovaní, říká český rekordman v počtu seskoků Roman Štengl

27. červenec 2018

Chtěli byste v létě zažít něco nevšedního? Zkuste třeba seskok padákem. Ale pozor – vyberte si k tomu dobrého instruktora. „Poznáte to podle výbavy, přístupu k zákazníkům i podle počtu seskoků,“ radí český rekordman v počtu seskoků padákem Roman Štengl.

On sám má na kontě 18 tisíc seskoků, z toho 13 tisíc v tandemu a kolem pěti tisíc sólo seskoků. „Pro tandemové seskoky balí padáky profesionální baliči. S sebou ale instruktor má i záložní padák. Případné výměny si klient na padáku ani nevšimne,“ uklidňuje Roman Štengl zájemce o seskok. 

Při otevření padáku je hodně proměnných. Pokud hlavní padák nefunguje, parašutista ho vymění a otevře záložní. Trvá to pár vteřin.
Roman Štengl

Obvykle se skáče z výšky čtyř kilometrů, padák se pak otevírá v 1500 metrech. „Pádová rychlost je 200 kilometrů za hodinu, což je 50 metrů za vteřinu,“ dodává instruktor.

Skákat může (téměř) každý

Skočili byste s padákem po 90. narozeninách? Paní Marii Ježíškova vnoučata takový dárek nadělila

Paní Marie si přála od Ježíškových vnoučat seskok padákem

Plnit sny si můžeme v každém věku. Tedy pokud to jen trochu okolnosti dovolí. My vás zavedeme do Domova důchodců v Tmavém dole na Trutnovsku, kde žije paní Marie. A ta si napsala Ježíškovým vnoučatům o neobvyklý dárek. My už teď víme, že se jí přání v jejích 91. letech splní. 

Seskok padákem může být adrenalinovou zábavou pro každou věkovou kategorii. „Můj nejstarší klient byl pán, kterému bylo 96 let, nejmladší byla čtyřletá holčička,“ říká Roman Štengl.

Právě děti podle něj seskok snášejí až překvapivě dobře – jen je jim ve vzduchu o něco větší zima než dospělým. „Máme tu i dětský postroj, od čtyř let tak může skočit kdokoliv,“ dodává instruktor.

A v seskoku prý nevadí ani případný tělesný handicap. „Handicapovaní potřebují samozřejmě větší péči. Ale jsou z toho všeobecně fakt nadšení!“ upozorňuje Roman Štengl.

autoři: Lucie Výborná , als
Spustit audio