Senát nominoval na státní vyznamenání osm osobností, mezi nimi i Josefa Serinka

21. červenec 2022

Osm osobností včetně členů protinacistické odbojové skupiny Tři králové navrhl na státní vyznamenání Senát. Je to rekordně nízký počet v posledním úplném roce prezidentování Miloše Zemana, který bude nejvyšší státní ocenění udělovat.

Medaili Za hrdinství navrhli senátoři pro Josefa Serinka, účastníka protinacistického odboje, který po útěku z internačního tábora pro Romy v Letech u Písku vedl na Vysočině partyzánskou skupinu.

Řád Bílého lva by podle Senátu dále měli dostat například Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek, kteří za druhé světové války prováděli sabotážní diverzní akce a předávali zprávy exilové vládě v Londýně. Nejvyšší ocenění si podle Senátu zaslouží i generál Karel Lukas, legionář a účastník zahraničního protinacistického odboje, který byl v roce 1949 komunistickou tajnou policií zatčen, obviněn z velezrady a umučen ve vězení na Pankráci. 

Senát letos obdržel o polovinu méně adeptů než loni, kdy poslal na Hrad 15 nominací ze 17 návrhů. Zatímco z předloňských návrhů Senátu si prezident Zeman žádný nevybral, loni se ztotožnil se dvěma. Vztahy mezi Hradem a Senátem výrazně ochladly kvůli cestě senátorů na Tchaj-wan v roce 2020, kterou prosadil předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) navzdory hrozbám pevninské Číny. Miloš Zeman tehdy s cestou nesouhlasil.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související