Senát nominoval na státní vyznamenání osm osobností, mezi nimi i Josefa Serinka
Osm osobností včetně členů protinacistické odbojové skupiny Tři králové navrhl na státní vyznamenání Senát. Je to rekordně nízký počet v posledním úplném roce prezidentování Miloše Zemana, který bude nejvyšší státní ocenění udělovat.
Medaili Za hrdinství navrhli senátoři pro Josefa Serinka, účastníka protinacistického odboje, který po útěku z internačního tábora pro Romy v Letech u Písku vedl na Vysočině partyzánskou skupinu.
Řád Bílého lva by podle Senátu dále měli dostat například Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek, kteří za druhé světové války prováděli sabotážní diverzní akce a předávali zprávy exilové vládě v Londýně. Nejvyšší ocenění si podle Senátu zaslouží i generál Karel Lukas, legionář a účastník zahraničního protinacistického odboje, který byl v roce 1949 komunistickou tajnou policií zatčen, obviněn z velezrady a umučen ve vězení na Pankráci.
Senát letos obdržel o polovinu méně adeptů než loni, kdy poslal na Hrad 15 nominací ze 17 návrhů. Zatímco z předloňských návrhů Senátu si prezident Zeman žádný nevybral, loni se ztotožnil se dvěma. Vztahy mezi Hradem a Senátem výrazně ochladly kvůli cestě senátorů na Tchaj-wan v roce 2020, kterou prosadil předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) navzdory hrozbám pevninské Číny. Miloš Zeman tehdy s cestou nesouhlasil.
Související
-
Josef Serinek obdržel v Plzni in memoriam prestižní městskou Cenu 1. června
Josef Serinek byl za 2. světové války vězněn v koncentračním táboře Lety u Písku. Poté, co uprchl, působil na Vysočině jako partyzánský velitel.
-
Slávu Josefa Serinka připomíná nová pamětní deska ve městě Svitavy
8. května, v den oslav konce války, byla ve městě Svitavy odhalena pamětní deska Josefa Serinka, aktivního účastníka partyzánského boje.
-
Zdeněk Serinek: „U nás doma se o dědovi nemluvilo. Nemluvilo se o tom, že byl Rom“
Josef Serinek, Rom, kterému se povedlo utéct z kárného pracovního tábora v Letech, aby pak svoje zkušenosti využil coby partyzán v boji proti nacistům. Vzpomínky „č...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...