Senát nominoval na státní vyznamenání osm osobností, mezi nimi i Josefa Serinka
Osm osobností včetně členů protinacistické odbojové skupiny Tři králové navrhl na státní vyznamenání Senát. Je to rekordně nízký počet v posledním úplném roce prezidentování Miloše Zemana, který bude nejvyšší státní ocenění udělovat.
Medaili Za hrdinství navrhli senátoři pro Josefa Serinka, účastníka protinacistického odboje, který po útěku z internačního tábora pro Romy v Letech u Písku vedl na Vysočině partyzánskou skupinu.
Řád Bílého lva by podle Senátu dále měli dostat například Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek, kteří za druhé světové války prováděli sabotážní diverzní akce a předávali zprávy exilové vládě v Londýně. Nejvyšší ocenění si podle Senátu zaslouží i generál Karel Lukas, legionář a účastník zahraničního protinacistického odboje, který byl v roce 1949 komunistickou tajnou policií zatčen, obviněn z velezrady a umučen ve vězení na Pankráci.
Senát letos obdržel o polovinu méně adeptů než loni, kdy poslal na Hrad 15 nominací ze 17 návrhů. Zatímco z předloňských návrhů Senátu si prezident Zeman žádný nevybral, loni se ztotožnil se dvěma. Vztahy mezi Hradem a Senátem výrazně ochladly kvůli cestě senátorů na Tchaj-wan v roce 2020, kterou prosadil předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) navzdory hrozbám pevninské Číny. Miloš Zeman tehdy s cestou nesouhlasil.
Související
-
Josef Serinek obdržel v Plzni in memoriam prestižní městskou Cenu 1. června
Josef Serinek byl za 2. světové války vězněn v koncentračním táboře Lety u Písku. Poté, co uprchl, působil na Vysočině jako partyzánský velitel.
-
Slávu Josefa Serinka připomíná nová pamětní deska ve městě Svitavy
8. května, v den oslav konce války, byla ve městě Svitavy odhalena pamětní deska Josefa Serinka, aktivního účastníka partyzánského boje.
-
Zdeněk Serinek: „U nás doma se o dědovi nemluvilo. Nemluvilo se o tom, že byl Rom“
Josef Serinek, Rom, kterému se povedlo utéct z kárného pracovního tábora v Letech, aby pak svoje zkušenosti využil coby partyzán v boji proti nacistům. Vzpomínky „č...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Počasí příznivé, máme zelenou.‘ The Atlantic zveřejnil celou konverzaci , která unikla Bílému domu
-
Vysoký počet odkladů je chybou systému, říká sociolog Prokop. Častěji mají odklad děti z chudších rodin
-
ŽIVĚ: Kdo bude bránit Česko? Sedm expertů politických stran debatuje o obraně
-
‚Nezúčastníme se tohoto trapného divadla.‘ ANO a SPD odešly ze Sněmovny kvůli neveřejné debatě o obraně