Slávu Josefa Serinka připomíná nová pamětní deska ve městě Svitavy
8. května, v den oslav konce války, byla ve městě Svitavy odhalena pamětní deska Josefa Serinka, aktivního účastníka partyzánského boje.
Pietní akt začal položením věnce k soše Osvobození. Zúčastnění - starosta Svitav David Šimek, místostarosta Pavel Čížek a náčelník štábu vojenské školy v Moravské Třebové podplukovník Viliam Beke – tak uctili památku všech obětí druhé světové války.
Následně byla na domě v ulici Pražská odhalena informační plaketka Josefa Serinka, právě zde totiž po válce slavný romský partyzán žil a řadu let provozoval pohostinství.
Josef Serinek (25. února 1900 Bolevec, Rakousko-Uhersko – 14. června 1974, Svitavy, Československo) byl československý příslušník protinacistického odboje romské národnosti. Byl vězněn v koncentračním táboře Lety a za druhé světové války se stal partyzánským velitelem. Za války užíval krycí jméno Černý partyzán.
Související
-
Zdeněk Serinek: „U nás doma se o dědovi nemluvilo. Nemluvilo se o tom, že byl Rom“
Josef Serinek, Rom, kterému se povedlo utéct z kárného pracovního tábora v Letech, aby pak svoje zkušenosti využil coby partyzán v boji proti nacistům. Vzpomínky „č...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.