Slávu Josefa Serinka připomíná nová pamětní deska ve městě Svitavy

12. květen 2021

8. května, v den oslav konce války, byla ve městě Svitavy odhalena pamětní deska Josefa Serinka, aktivního účastníka partyzánského boje.

Pietní akt začal položením věnce k soše Osvobození. Zúčastnění - starosta Svitav David Šimek, místostarosta Pavel Čížek a náčelník štábu vojenské školy v Moravské Třebové podplukovník Viliam Beke – tak uctili památku všech obětí druhé světové války.

Následně byla na domě v ulici Pražská odhalena informační plaketka Josefa Serinka, právě zde totiž po válce slavný romský partyzán žil a řadu let provozoval pohostinství.

Josef Serinek (25. února 1900 Bolevec, Rakousko-Uhersko – 14. června 1974, Svitavy, Československo) byl československý příslušník protinacistického odboje romské národnosti. Byl vězněn v koncentračním táboře Lety a za druhé světové války se stal partyzánským velitelem. Za války užíval krycí jméno Černý partyzán.

autor: Barbora Němcová | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.