Šéf řecké opozice Meimarakis se pokusí sestavit novou vládu. Má na to tři dny
Předseda řecké opoziční strany Nová demokracie Evangelos Meimarakis se pokusí sestavit novou vládu. Mandát dostal od prezidenta Prokopise Pavlopulose, pověření mu přišlo po půlnoci elektronickou poštou. Předseda vládní Syrizy Alexis Tsipras ve čtvrtek podal demisi a požádal prezidenta o uspořádání předčasných voleb v nejkratší možné lhůtě.
Vůdce opoziční Nové demokracie Evangelos Meimarakis se ještě dnes dopoledne osobně sešel s prezidentem Prokopisem Pavlopulosem.
„Jako vůdce budoucí většinové strany považuji za svou politickou povinnost a odpovědnost vyčerpat všechny možnosti, které nám dává stávající parlament, abychom měli představu o tom, co se dá dělat po příštích volbách,“ řekl.
Strana Nová demokracie skončila v lednových volbách druhá za levicovou Syrizou. Podle parlamentní matematiky má ale její vůdce Evangelos Meimarakis k vytvoření nové vlády malé šance.
Nejpravděpodobnější možností tak zůstávají mimořádné volby.
„Lídr pravicové strany Nová demokracie se bude tři dny snažit přesvědčit další politické lídry, včetně odstupujícího premiéra Tsiprase, který podal demisi. Je ale zřejmé, že se nepodaří vytvořit koaliční vládu, protože na to nebudou stačit poslanecká křesla. Podle všeho se Řecko opět chystá k volbám,“ vysvětluje spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Soňa Dorňáková Stamu.
Pokud Meimarakis skutečně neuspěje, předpokládá se, že prezident jmenuje úřednickou vládu, která zemi do předčasných voleb povede.
Podle řeckých médií by se mohly konat 20. září, termín ale stanoví hlava státu. Dalším z možných termínů je také 27. září. Úřednický kabinet má pak podle ústavy do té doby řídit předsedkyně Nejvyššího soudu.
Řecký premiér Alexis Tsipras podal demisi ve čtvrtek. Vyjednáním podmínek nového záchranného programu podle něj vláda vyčerpala svůj mandát a Řekové teď musí znovu rozhodnout, kdo má zemi vést dál.
„Drazí Řekové. Bojovali jsme za to, abychom zůstali věrní našim slibům. Vyjednávali jsme tvrdě, vytrvale a dlouho. Stáli jsme proti nátlaku a vydírán. Ale z řecké otázky jsme udělali otázku mezinárodní," řekl Tsipras.
Důvodem jeho rezignace je zřejmě také to, že ztratil podporu ve vlastní straně Syriza. Záchranný balíček proto museli podpořit opoziční poslanci.
Tříletý záchranný program přinese Řecku 86 miliard eur, tedy přibližně 2,3 bilionu korun.