S covidovým potvrzením do restaurace nebo za kulturou? Výborný nápad, mluvíme o něm už dlouho, říká epidemiolog Smejkal
Jaká je momentálně epidemiologická situace v Česku? Je čas na mírný optimismus? A kdy se otevře i praktická výuka na středních a vysokých školách? Hostem Jana Pokorného je epidemiolog Petr Smejkal.
Slyšel jste o projektu Bezpečná provozovna, o kterém mluví Hospodářská komora?
Slyšel a je dobře, že se Hospodářská komora posunula od vnímání home office jako placené dovolené až k takhle výbornému nápadu. Omlouvám se, že jsem si trochu dloubnul. Také o tom mluvíme už dlouho, říkáme tomu TNO: test, nemoc, očkování. To znamená, že by vám průkaz o tom, že jste testován, ideálně PCR testem, očkován nebo jste covid prodělal, umožnil otevřít nejen provozovny, ale i kulturní akce a všechno ostatní.
Pro majitele takovýchto pasů by se pak něco dalo dělat dřív než pro ostatní. Vnímám to pozitivně a jsem rád, že je Hospodářská komora motorem, který by to mohl udělat. Jde o IT technologii, která funguje jinde a dala by se udělat i u nás.
Čtěte také
Ministr zdravotnictví chce do systému očkování pustit každý týden pět ročníků, postupně šedesátníky, pětapadesátníky a padesátníky plus. Myslíte, že jeho plán vyjde?
Myslím, že vyjde. Konečně se přesouváme od očkování v nemocnicích směrem k velkým centrům a praktikům. Záleží to na postoji k vakcínám a na tom, jak dopadne Johnson & Johnson. Myslím, že to bude jako s Astrou – že tam riziko bude, ale přínosy budou převažovat a bude se jím očkovat. Vypadá to, že na květen a červen bude vakcín hodně, takže bychom se mohli dostat k vysokým číslům.
Je možné jednotlivé vakcíny kombinovat? Kdy se otevře praktická výuka na školách? A skutečně už se situace začíná lepšit? Poslechněte si celý rozhovor s Petrem Smejkalem.
Související
-
Od pátku se mohou registrovat k očkování starší 60 let. Hranice by se mohla posunout co týden
V Česku žije zhruba 679 000 lidí staří 60 až 65 let, zhruba 250 000 z nich již bylo očkováno jako jiná prioritní skupina, například zdravotníci, učitelé nebo chroničtí pacienti.
-
Od příštího pondělí se kompletně otevřou školky ve vybraných krajích
Od pondělí 26. dubna se také obnoví praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol. O možném rozvolnění obchodů a služeb rozhodne vláda ve čtvrtek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.