Rychlejší diagnostika rakoviny rovnou z krve. To slibuje projekt českých vědců z laboratoře DIANA

17. červenec 2018

Diagnóza zdravotních problémů by mohla být rychlejší a přesnější než dosud. Čeští molekulární biologové založili laboratoř DIANA Biotechnologies, která by měla do pěti let nabízet nové diagnostické soupravy. Díky patentované metodě vyvinuté na Ústavu organické chemie Akademie věd by mohli lékaři z krve odhalit třeba rakovinu nebo záněty dříve. A v budoucnu by díky této metodě mohly vznikat i nové léky. 

Čeští vědci testují novou látku proti rakovině prsu. Umí donutit nádor k sebevraždě

Rakovina prsu

Experti ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze začali testovat novou látku proti rakovině prsu. Za jejím objevem stojí profesor Jiří Neužil, který na projektu začal pracovat už před několika lety na Griffith University v Austrálii.

„My jsme vyvinuli metodu, která dokáže detekovat malé množství proteinu v biologických matricích. Dnes se proteiny detekují takzvanou metodou ELISA a my jsme tento vzali postup vzali a vytvořili nový tím, že jsme tu látku nahradili nízkomolekulární syntetickou látkou,“ vysvětluje Václav Navrátil, šéf laboratoře – aktuálně sedmičlenné firmy zaměřené na výzkum v oblasti molekulární biologie.

S prací těchto expertů, tedy s diagnostickými sety, bychom se v ordinacích lékařů mohli setkat zhruba do pěti let.

Najdeme nový lék na chřipku?

Diagnostické sety by měly zrychlit a zpřesnit diagnostiku nemocí a posléze by mohla pomoci také s vývojem nových leků, například na mozkovou mrtvici nebo chřipku.

Na těchto projektech už v Ústavu organické chemie a biochemie AV pracují déle. Tento výzkum však velmi zaujal i soukromé investory. Týmu vědců z laboratoře DIANA Biotechnologies by měl pomoci soukromý kapitál ve výši přes 80 milionů korun. A získat investici v takové výši se moc často nepodaří.

autor: Petr Kološ
Spustit audio