Rusko nemá dobrou síť sledovacích stanic, nevidí družice na odvrácené straně země, vysvětluje novinář
Více než třicet jaderných reaktorů, převážně ruských špionážních družic, krouží na oběžné dráze Země. Z nedostatku informací ohledně letošní jaderné havárie se nedá určit, co se stalo, říká vědecký novinář Matouš Lázňovský. Sovětský vesmírný program tlačil na množství a ne na kvalitu. Reaktory ale mají takovou konstrukci, aby při dopadu do atmosféry způsobily co nejmenší škody. NASA vyvinula zařízení s radioizotopovým zdrojem, které přežilo pád i pobyt v hloubce sto metrů.
Související
-
Při nepovedeném raketovém testu zemřelo v Rusku pět lidí a další tři byli zraněni
K tragické události došlo během „inženýrsko-technických prací“ spojených s „izotopovými zdroji“ pohonu raketových motorů na kapalné palivo.
-
Co brání tomu, aby svět přešel na energii z jaderné fúze?
Bezpečnější i účinnější, tak mluví vědci o jaderné fúzi a vkládají do této technologie obrovské naděje i nemalé peníze. Jedno z experimentálních zařízení je i v Česku.
-
Seriál Černobyl očima Drábové: Není lehké se na něj dívat, ale vidět by ho měl každý. Když to vydrží
Šéfka Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v rozhovoru pro iROZHLAS.cz vysvětlila, jaké nepřesnosti jsou v seriálu, ale také to, co je vystiženo správně a věrně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.