Rusko jako soused, nebo jako hrozba? „Měli bychom si vyjasnit, co vlastně chceme,“ říká Jaroslav Bašta

Prezidentské volby v Rusku s největší pravděpodobností nepřinesou žádná překvapení – všichni čekají, že vyhraje Vladimir Putin. A nepochybuje o tom ani bývalý velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta. „Předpokládá se, že současný prezident vyhraje v prvním kole. Jediné, o čem se vede řeč, je, kolik dostanou ostatní protikandidáti,“ říká.

Volby podle Bašty nikdo v Rusku nefalšuje, lidé k nim chodí dobrovolně, jinak volí velká města a jinak zbytek Ruské federace. „Vladimira Putina podporuje v podstatě starší, konzervativní generace,“ říká.

A také připomíná minulé volby, kdy bylo jasné, že jinak volila internetová generace, a jinak volili ostatní. Pro Putina a pro jeho režim je ale důležité vidět míru společenské podpory. „Za dobrý výsledek bude považováno nad 70 procent, horší výsledek pod 70 procent,“ nastiňuje.

Volební kampaň, a to zejména v posledních týdnech, Putin pojal útočněji, s prezentací nových typů zbraní. Chtěl tak podle Bašty dokázat, že plní slib, že Ruskou federaci vrátí mezi velmoci. „Je to paradoxně politika obranná, kdy dává Rusům a všem okolo najevo, že na Rusko by si nikdo neměl dovolovat, protože by jakýkoliv úder mohlo vrátit,“ vysvětluje.


Na Rusko se svádí každý neúspěch. Když náhodou někdo nevyhraje, tak to není proto, že by měl špatnou volební kampaň, ale že pomohla ruská hybridní hrozba.Jaroslav Bašta

Zároveň si není jistý, že by Rusko bylo natolik silné, aby se dopustilo nějaké agrese. Na druhé straně je především důležité, jakým způsobem se k Rusku bude přistupovat do budoucna. „Měli bychom si vyjasnit, co chceme, jestli chceme s Ruskem vycházet jako se sousedem, nebo jako s hrozbou,“ uzavírá.

autoři: prh , mba

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová