Rozhodnuto. V povolebním studiu Radiožurnálu jsme se ptali na možné scénáře dalšího vývoje

10. říjen 2021

Jak politici naloží s důvěrou voličů? Pověří prezident sestavením vlády opět Andreje Babiše nebo lídra vítězné koalice Spolu? A jak povolební situací zamíchá memorandum o spolupráci, které spolu v sobotu večer podepsaly předvolební koalice Spolu a Piráti a STAN? Moderátor Tomáš Pancíř se přímo ve studiu ptal zástupců politických stran a koalic, kterým se podařilo dostat do Poslanecké sněmovny. Poslechněte si speciální vysílání Radiožurnálu a Plusu.

Voliči rozhodli jednoznačně, konstatuje Martin Kupka (ODS). „Podpis memoranda nedává Andreji Babišovi (ANO) žádnou možnost sestavit vládu,“ odkazuje se na dohodu o spolupráci, který už v sobotu večer uzavřely koalice.

Hosty Tomáše Pancíře ve studiu jsou:

  • Martin Kupka, zástupce vítězné koalice Spolu (za ODS);
  • Karel Havlíček, vicepremiér, zástupce hnutí ANO;
  • Jan Farský, zástupce koalice Piráti a Starostové (za hnutí STAN);
  • Radim Fiala, zástupce SPD.

„Prohráli jsme vůči koalicím – jeden proti pěti, to se prostě nedalo uběhat,“ připouští porážku vicepremiér za ANO Karel Havlíček.  „Vyjednávat ale budeme, máme závazek vůči voličům, kterých je extrémní množství,“ dodává. K rýsující se variantě vládní koalice pěti stran je ale skeptický: „Vytvořit něco, co je vzdorem, to je jedna věc. Druhá věc je potom v pěti stranách úspěšně vládnout delší období. Nedovedu si představit, že by se v pěti dalo úspěšně dlouhodobě vládnout.“

Prezident bude klíčový hráč

Situaci by ještě podle sociologa a profesora právní filozofie na univerzitě ve velšském Cardiffu Jiřího  Přibáně mohly zkomplikovat obstrukce prezidenta. Pokud totiž hlava státu, tak jak deklarovala, skutečně znovu pověří skládáním vlády stávajícího premiéra, může nastat situace, kdy kabinet zůstane bez důvěry.

Čtěte také

„Což je samozřejmě protiústavní, protože vláda v českém ústavním pořádku musí mít důvěru parlamentu. Do hry by pak musela vstoupit Poslanecká sněmovna a koaliční většina, která by vládě nedovolila vládnout.“ I přesto by ale v řádu měsíců, byť za cenu kompetenčních a ústavních žalob, nakonec musel vykrystalizovat většinový kabinet, tvrdí Přibáň.

Zástupce koalice Piráti a Starostové Jan Farský (STAN) nicméně pevně věří, že Miloš Zeman svou roli ustojí, odhlédne od vlastních preferencí a bude jednat v zájmu země a její stability.

autoři: Tomáš Pancíř , and

Související