Role starých žen jsou úlevné, říká Eliška Balzerová. Na divadelních prknech exceluje v představení Hraběnka

25. říjen 2018

Psal se rok 1993 a Jiří Hubač napsal scénář k televiznímu filmu Zámek v Čechách. Snímek s Jiřinou Jiráskovou v hlavní roli měl úspěch. A tak dnes vzniká i jako divadelní hra, tentokrát pod názvem Hraběnka. V hlavní roli se představí Eliška Balzerová.

Když hraběnka z Lansdorfu a ze Scheinbergu slaví v kruhu přátel své 60. narozeniny, dočká se nečekaného překvapení. Na oslavu přicházejí i představitelé čerstvě instalovaného komunistického režimu a její zámek, kde žila ona i generace jejích předků, hraběnce zabavují. 

Pro divadlo scénář Hraběnky upravil Ivan Hubač, syn autora filmového scénáře Jiřího Hubače. Představení se hraje na prknech pražského Divadla Palace.

O deset let později se hraběnka, tentokrát už jako „obyčejná“ domácí dělnice, na zámek vrací, aby zde oslavila své sedmdesátiny. „Právě to je důvod, proč mi tuhle hru nabídli. Příští rok 25. května touto hrou skutečně oslavím své sedmdesátiny,“ usmívá se v rozhovoru s Lucií Výbornou Eliška Balzerová.

Eliška Balzerová: Vyhnali jsme šlechtu, šlechtu ducha, lidi, kteří po majetku netoužili

Eliška Balzerová

„Letos je rok české šlechty a taky 70 let od Vítězného února, kdy noví mocipáni šlechtu zbavili majetku.“ Celý rozhovor o hře Hraběnka, aneb zámek v Čechách, ve videu.

Role starých paní

„Přebírat“ roli po kolegyni samozřejmě pro herečku není nic jednoduchého. Tohoto případu se to ale netýká. „Něco jiného totiž je hrát to před kamerou a na divadle,“ vysvětluje Eliška Balzerová, proč se srovnávání s Jiřinou Jiráskovou nebojí. „Vstoupila jsem do toho s velkou energií a nadšením, že to můžu dělat.“

V životě z ní právě energie a nadšení vyzařuje neustále. Na divadle v představení Hraběnka ale bude muset předvést kulhající starou paní. Problém? Vůbec ne. „Je to úleva,“ neskrývá Eliška Balzerová. „Přijdu do divadla a už se nemusím líčit. Je to osvobození. Staré role jsou pro mě úlevné: už nemusím být krásná, nalíčená a učesaná,“ směje se.

autoři: Lucie Výborná , als