Rok s covidem v Česku. Co všechno se změnilo a jak se s tím umíme vypořádat? Odpoví Speciály Plusu

Umělec je povinen reagovat. Komunikujme i mimo tradiční kanály, vyzývá šéf činohry Národního divadla

1. březen 2021

Největší audioportál na českém internetu

Naše kolegy Lucie Fürstová (vpravo) „vzala" do divadla svou švagrovou. Na černobílém snímku je nedávno zesnulý herec Milan Hodný | Foto: Lucie Fürstová, Český rozhlas

„Každý z manažerů by měl mít svůj vlastní plán, svou vizi, sledovat, co se děje se společností a v politice. Umělec je povinen reagovat. A když nám všel vzal covid půdu pod nohama a to přirozené setkávání, tak musíme udělat všechno pro to, abychom dá komunikovali. I mimo naše rybníčky, třeba jeviště hlediště,“ hodnotí dopad pandemie na oblast kultury ředitel činohry Národního divadla Daniel Špinar.

Čtěte také

Špinar apeluje také na lidi, kteří o kultuře rozhodují, tedy na politiky, aby představili plán, jak se bude kulturní život v Česku vracet, kdy mohou začít jednotlivé soubory hrát a podobně.

„Některým orchestrům se i v roce 2020 dařilo relativně dobře. Fungují, hrají, nahrávají, jsou aktivní a to je drží fakticky i emocionálně nad vodou. Ale jsou ansámbly, zejména ty, které nejsou zřizovány velkými institucemi jako ministerstvo nebo město, a tam se život plně zastavil,“ shrnuje dění v kultuře šéfdirigent Jakub Hrůša.

Poslechněte si Speciál o dopadech pandemie na oblast kultury.

Související