Revoluce na silnicích. Co se změnilo v bodovém systému řidičů?

Za nezastavení na přechodu 2 body dolů. Zpřísnění novely cílí na ochranu chodců

Novela silničního zákona od ledna zpřísní tresty za ohrožení omezení chodců. Ve správním řízení se pokuta při nedání přednosti chodci na silnici zdvojnásobí, změny se týkají i bodového hodnocení řidičů. „Chodci mohou aktivně přispět ke své bezpečnosti třeba tím, že jsou dobře vidět,“ radí policejní preventista.

Podle statistik došlo letos ve Středočeském kraji k nárůstu dopravních nehod s chodcem na 353 skutků, z čehož u 88 skutků se jednalo o srážku s dítětem.

Prevence bezpečnosti pro děti

Proto se na děti zaměřuje prevence, například v Benešově žáky ze základní školy o bezpečnosti na silnici poučuje policejní preventista Jaroslav Bican. Ten dětem zdůrazňuje základy toho, jak se chovat před přechodem.

Podle učitelky Kláry Novotné ze Základní školy Dukelská je taková akce pro bezpečnost důležitá. „Navíc jsou děti rády, že jsme venku,“ dodává.

Na vybraných křižovatkách v Benešově jsou kolem škol a sídlišť umisťovány radary, které omezují rychlost řidičů na 40 km/h. Jedná se například o vytížený tah na Vlašim na Čechově ulici. I přes toto opatření má mnoho lidí zkušenost s tím, že jedno auto před přechodem zastaví a druhé do nich nabourá.

Zvýšení sankcí

Stávající sankce se proto z nynějšího příkazu na místě ve výši 2 500 Kč zvýší na 3 500 Kč. Dále se změna dotkne i bodového hodnocení řidičů, kdy se při ohrožení chodce odečte 6 bodů, při omezení 4 body a v případě nezastavení před přechodem 2 body. Ve správním řízení pak hrozí pokuta až 10 000 korun.

autoři: Věra Hájková , zup
Spustit audio

Související