Respirátory z ČVUT se vyrobí podle selfie, ministerstvo zdravotnictví jich objednalo 50 tisíc

18. červen 2020

Masky byly navrženy pro 3D tisk a autorům projektu se podařilo získat evropský certifikát pro výrobu. Poptávky už se sbíhají z celé Evropy.

Certifikaci získali technici z ČVUT na variantu respirátoru z umělé hmoty. Masky z plastu jsou lehčí a snáz sterilizovatelné. Vůbec nejsložitější byla podle Ondřeje Kurkina optimalizace těsnění: „Už máme asi tři varianty, které fungují jak na menší, tak na větší obličeje.“

Tisk tohoto typu produktu vyžaduje technologii MJF (Multi Jet Fusion) a není proto možný na obyčejných 3D tiskárnách.

Vladimír Mařík, šéf Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, dodává, že respirátor je možné nadefinovat přesně na daný obličej – pomocí selfie fotografie. „Ze selfíčka se odeberou důležité body, přeformátují se do tvaru masky a ta se vytiskne,“ vysvětluje.

Dodávku celkem 50 tisíc kusů respirátorů od ČVUT si už objednalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Cena jedné ochranné masky vyjde na necelých 600 korun.

O úspěchu českých techniků si můžete poslechnout na záznamu.

autoři: Petr Kološ , marz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.