Reparát Tomáše Magnuska: Čtvrtý díl Bastardů ukáže, že spolu mohou dvě odlišné komunity vycházet

14. duben 2021

Režisér Tomáš Magnusek točí ve východních Čechách pokračování trilogie Bastardi. Sám si ve 4. díle zahraje jednu z hlavních rolí, učitele Majera. Díl se jmenuje Reparát.

Jan Rosenberg od režiséra a scénáristy Tomáše Magnuska přímo na place zjišťoval, kdy se rozhodl pustit se do natáčení dalšího dílu:

„Asi vloni. On se mne na to pořád někdo ptal. Měl jsem tendenci Bastardy udělat trochu jinak, něž jak byli ony původní tři díly.“

V čem se budou lišit?

„Půjde více o komedii, nebude to tak drsné. Navíc filozofií čtvrtého dílu bude to, že spolu obě komunity dokáží fungovat. V prvních dílech se mohlo zdát, že to rozdělení na dobré a zlé mohlo znamenat i to, že jakou má kdo barvu, takový je. Jenže lidi jsou buď dobří, nebo špatní. Ve čtyřce to tedy nebude nastavené podle barvy pleti. Mě totiž různě osočovali z toho, že jsem rasista.“

Proč si myslíte, že tomu tak bylo?

„To se spíš musíte zeptat těch lidí, kteří mě z toho nařkli. Já jsem natočil film o zvláštní škole. A v té, ve které jsem učit, neseděl jeden blonďáček vedle druhého. Tam byli všichni, i romské děti. Jenže zrovna v té době se to hodně řešilo a bylo fajn najít si obětního beránka. Moje žena je Romka a má mezi Romy řadu přátel.“

Proč vás tolik přitahují Romové?

„Když točím o zvláštní škole, nebo o Chánově, tak se to Romů zkrátka týká. Zvláštní školy byly ještě před deseti lety plné romských dětí. Ať už jsou důvody jakékoliv. Mě tato problematika přitahuje a Romové jsou s ní spojení. To není nic ve zlém. Nerozlišuji barvu – buď je člověk dobrý, nebo ne.“

Ale společnost je taková, jaká je. Říkáte, že vaše žena je Romka. Měl jste kvůli tomu někdy problémy?

„Vím, že moji rodiče z toho ze začátku nebyli nadšení.“

Jaká je vaše role ve filmu?

„Bude stejná jako v předchozích dílech. Hraji učitele, který se přišel do školy mstít, protože mu tři kluci znásilnili a zabili sestru a on je postupně pozabíjel. Oni mě teď po deseti letech pustí z vězení. Domů si mě vezme můj spolužák ze základky, Rom, kterého hraje Zdeněk Godla, a spolu zažíváme různé komické situace. S Godlou ani jiné zažívat neumíme. Já si ho zamiloval hned, jak jsem ho uviděl poprvé.“

Kde sháníte romské herce - neherce?

„Na Instagramu, nebo na Facebooku, nebo v Chánově. Máme tu známého, jmenuje se Petr Bačo, a ten zařídí všechno.“

autor: Jan Rosenberg
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.